راندو چیست؟

راندو چیست؟

برای شروع پروژۀ معماری، باید کار را با ارائۀ طرحی دقیق از ایدۀ ذهنی مان شروع کنیم. برای این قدم، باید به سراغ شناخت راندو برویم. اما راندو چیست؟ به زبان ساده، راندو همان طرحی ذهنی ما است که به صورت سه بعدی به نمایش در می آید. ترسیم طرح سه بعدی، فقط یکی از چندین مرحلۀ طراحی معماری به شمار می رود و در تعیین اندازۀ ساختمان و همچنین، نوعی طراحی سبک مورد استفاده تان، به شما کمک می کند؛ اما تعریف راندو و کاربرد آن، فقط محدود به این ها نمی شود. در این مقاله، دربارۀ راندو، مزایای راندو، راندو کردن در معماری و همچنین موارد طراحی با استفاده از راندو صحبت خواهیم کرد. با تصویرگران پویااندیش همراه باشید!

 


پیش از هر چیزی، باید بدانیم راندو چیست؟ در واقع، در دنیای امروز، راندو همان روند ایجاد تصاویر واقع گرایانه از مدل های دو بعدی یا سه بعدی است. این تبدیل با استفاده از برنامه های کامپیوتری صورت می گیرد.

 

راندو در معماری چیست؟

راندو در معماری نیز کاربرد دارد. راندوی معماری را با نام تصویرسازی معماری نیز می شناسند؛ در واقع، راندوی معماری، زیرشاخه ای از شبیه سازی معماری Architectural Visualization)) به شمار می رود. هدف از ترسیم راندوی معماری، ارائۀ تصویری سه بعدی از ساختمان و فضای اطراف آن است.
 در واقع، معمار پیش از شروع ساخت ساختمان، راندویی واقع گرایانه از طرح ذهنی خود ارائه می دهد. معمار می تواند با کمک نرم افزارهای راندو، طرحی پر جزئیات، دقیق و جذاب ارائه دهد. راندوهای مدرن به دو دسته تقسیم می شوند: " 1- راندوی اولیه که در آن، معمار به ترسیم طرح اولیۀ ذهنی اش می پردازد، 2- و راندوی پرزانته (presentation) که در واقع، طرح نهایی و قابل نمایش یا انتشار است." این مدل های دیجیتالی، تاثیر شگفت انگیزی بر کیفیت و دقت پروژه های نهایی معماری دارند، چرا که همۀ ابعاد و جزئیات کار را به نمایش می گذارند و فرصت بررسی و رفع ایراد را نیز به معماران می دهند.

 

تاریخچۀ راندو در معماری

و اما راندو ریشه در کجا دارد؟ در قرن یکم پیش از میلاد، ویتروویوس Vitruvius))، معمار و مهندس رومی، از راندوهای معماری بهره گرفت. البته، هیچ نمونه ای از این راندوهای اولیه به جای نمانده است! از قرون وسطی، طرح های معماری به جای مانده است؛ اما راندوی معماری، به شکل امروزی اش، در دورۀ رنسانس پدید آمد. شاید برایتان جالب باشد که معمارهای نام آشنایی مانند لئوناردو داوینچی و میکل آنژ نیز به خلق راندو پرداختند. در قرن نوزدهم، مدرسۀ هنرهای زیبا (École des Bea ux-Arts) در پاریس، به ایجاد و توسعۀ شکل آکادمیک راندو همت گمارد.
و اما می رسیم به دورۀ مدرن و تحولاتش! در اواخر قرن بیستم، تکنولوژی پیشرفت چشمگیری داشت و راندو نیز از این پیشرفت بی بهره نماند. در آن زمان، راندوهای دستی جایشان را به راندوهای دقیق، واقع گرایانه و سه بعدی کامپیوتری دادند.

 

انواع راندو در معماری

حال که با مفهوم راندو آشنا شدید و دانستید معنی راندو چیست، به سراغ انواع راندو در معماری خواهیم رفت.

 

راندو فضای داخلی

راندو فضای داخلی، همان طور که از نامش پیدا است، طرحی از فضای داخلی ساختمان ارائه می دهد؛ به عنوان مثال، در راندوی داخلی می توان شاهد کفپوش، اثاثیۀ داخلی، رنگ ها و نحوۀ نورپردازی بود؛ در واقع، راندوی فضای داخلی می تواند طرحی از حال و هوای فضا را به تصویر بکشد. طراحان دکوراسیون داخلی نیز می توانند از راندوهای داخلی برای فروش خدمات شان در زمینۀ طراحی منزل بهره بگیرند. بسیاری از اشخاص نیز به کمک همین راندوی فضای داخلی، به خرید و فروش مستغلات می پردازند.

 

راندو فضای بیرونی

و اما راندو فضای بیرونی ساختمان! در راندوی فضای بیرونی ساختمان نیز مواردی مانند نور و سایه مشاهده می شود. در این راندو، می توانید نحوۀ تعامل ساختمان با محیط اطرافش را مشاهده کنید. در بازاریابی مستغلات، راندوی فضای بیرونی اهمیت زیادی دارد، چرا که تصویری از جایگاه ساختمان در فضای طبیعی را نشان می دهد و در نتیجه، کاربران می توانند درک بهتری از آن داشته باشند.

 

راندو هوایی

بسیاری از شرکت ها، راندو هوایی را نیز ارائه می دهند و در آن، به ترسیم چشم انداز و ساختمان های اطراف می پردازند.

 

 مزایای راندو

و اما می رسیم به مزایای راندو! نرم افزار راندو مزایای متعددی دارد که در ادامه، به بیان مزایای راندو معماری خواهیم پرداخت.
•    با استفاده از راندوی معماری می توانید طرح ها و ایده هایتان را به صورت دقیق پیاده سازی کنید.
•    پیش از راه اندازی پروژه و شروع به ساخت و ساز، ایرادهای کار را مشخص کنید و آن ها را برطرف سازید؛ بدین ترتیب، در هزینه ها نیز صرفه جویی خواهید کرد.
•    می توانید طرح ها و ایده هایتان را با شرکا یا مشتریان خود در میان بگذارید.
•    با استفاده از راندو معماری می توانید کار را سریع تر پیش ببرید و آن را خیلی زودتر از موعد مقرر تحویل دهید.

 

در راندو معماری چه نکاتی باید رعایت شود؟

در راندو معماری، طرح کلی تان به مراتب بهبود پیدا کند. در ادامه، برایتان خواهیم گفت که در راندو معماری چه نکاتی باید رعایت شود.
•    از خلاقیت و تصورتان بهره بگیرید.
•    از رنگ ها استفاده کنید.
•    روی نورپردازی وقت بگذارید.
•    از بافت ها استفاده کنید.
•    به ترکیب بندی توجه داشته باشید.
•    به مقیاس ها و اندازه ها توجه کنید.
•    همۀ جزئیات را در کار بگنجانید.
•    ایرادها را برطرف سازید.
•    از نرم افزارهای مناسب و پیشرفته استفاده کنید.

 

در راندو چه مواردی را می توان طراحی کرد؟

و اما در راندو معماری چه مواردی را می توان طراحی کرد؟ باید بگوییم که بهترین راندوهای معماری، همان هایی هستند که می توان به کمک آن ها، موارد زیر را مشاهده کرد:
•    ظاهر خانه یا ساختمان
•    ظاهر کفپوش ها و محل قرار گرفتن آن ها
•    ظاهر پنجره ها و محل قرار گرفتن آن ها
•    دیگر عناصر ساختمان

در راندو، معمار همۀ عناصر را به صورت دقیق و پر جزیئات به تصویر می کشد؛ بنابراین، در راندو می توانیم هر چیزی را به صورت دقیق و واقع گرایانه مشاهده کنیم.

 

روند خلق راندو معماری

اگر بودجۀ کافی برای خریدن خدمات حرفه ای راندوی معماری را ندارید، می توانید خودتان دست به کار شوید و به خلق راندو بپردازید. در ادامه، به بیان مهم ترین مولفه های راندو خواهیم پرداخت.

 

1.    طرح اولیه را ترسیم کنید

خلق بیشتر راندوهای معماری با مداد و کاغذ آغاز می شود. از این ابزارها برای خلق طرح اولیۀ ساختمان خود استفاده کنید. در این مرحله، باید مقیاس مورد نظرتان را نیز مشخص کنید. تا جای ممکن، جزئیات کارتان را نیز به تصور بکشید.

 

2.    حد و مرزها را مشخص کنید

در راندوی خود، باید همۀ مرزها را به طور دقیق مشخص کنید؛ به عنوان مثال، اگر کفپوش خانۀ مورد نظرتان به چندین قسمت تقسیم می شود، باید این قسمت ها را با استفاده از خطوط، به طور دقیق در تصویر مشخص کنید.

 

3.    اجزای طرحتان را به راندوی خود اضافه کنید

پس از اتمام طراحی اسکلت ساختمان، به سراغ ترسیم جزئیات بیشتر بروید و درها، چارچوپ پنجره ها و دیگر موارد را نیز طراحی کنید. در این قسمت از کار نیز توجه داشته باشید که باید همۀ عناصر کار را براساس مقیاس مشخصی ترسیم کنید.

 

4.    به سراغ مدل سازی بروید

پس از ترسیم این موارد، از مدل سازی سه بعدی بهره بگیرید. اگر خودتان مدل سازی سه بعدی را بلد نیستید، از نرم افزارهای راندوی سه بعدی، مانند اسکچ آپ (Sketch Up) یا اتو دسک تری دی اس (Autodesk 3ds Max) بهره ببرید و طرح دو بعدی تان را تبدیل به طرحی سه بعدی کنید. طرح اولیۀ دو بعدی تان باعث می شود بتوانید در طرح نرم افزاری تان، ابعاد و اندازه ها را بهتر مشخص کنید.

 

بهترین نرم افزارهای راندو معماری در سال 2020

در طول چند دهۀ گذشته، هنر راندو معماری، مسیر بلند و پر پیچ و خمی را پیموده است. نرم افزارها و تکنولوژی های جدید نیز تاثیر شگرفی بر این هنر گذاشته اند. امروزه، نرم افزارها می توانند ظریف ترین و دشوارترین طرح ها را به راحتی ترسیم کنند؛ به علاوه، درصد خطا را نیز به میزان چشمگیری کاهش داده اند. ابزارهای راندو، پیشرفت قابل توجهی داشته اند. امروزه، گزینه های بیشتری برای ترسیم طرح در اختیار داریم. اگر می خواهید در بازار رقابت پیشتاز باشید، بهتر است از بهترین نرم افزارهای راندو بهره بگیرید. با استفاده از نرم افزارهای مناسب، می توانید طرح ذهنی تان را به بهترین شکل پیاده کنید، ایرادهایش را برطرف سازید، انتظارات مشتری را برآورده، و مخاطبان مورد نظرتان را به سوی کارهای تان جذب کنید.
در ادامه، بهترین نرم افزارهای راندو معماری در سال 2020 را معرفی خواهیم کرد.

 

V- Ray

بسیاری از معماران حرفه ای، نرم افزار V-Ray را بهترین نرم افزار راندو معماری می دانند. در واقع، V-Ray قدرتمندترین ابزار راندو سه بعدی در بازار به شمار می رود. از این نرم افزار در زمینه های دیگر، از جمله فیلمسازی و دنیای سرگرمی نیز بهره می گیرند.

 

Lumion

اگر به دنبال نرم افزاری هستید که مدل سه بعدی تان را به سرعت، تبدیل به کلیپ ویدیویی یا تصاویر واقع گرایانه کند، توصیه می کنیم Lumion را جزو اولین انتخاب هایتان قرار دهید. این نرم افزار بسیار کاربر دوست است و شما از استفاده از آن بسیار راضی خواهید بود.

 

Blender

نرم افزار Blender از قدرتمندترین نرم افزارهای راندو به شمار می رود. این نرم افزار رایگان است و می توانید بدون پرداخت هیچ گونه هزینه ای از آن استفاده کنید؛ همچنین، می توانید به انجام کاربران نرم افزار Blender بپیوندید و از تجربیات آن ها بهره ببرید. از این نرم افزار برای طراحی و خلق بازی و ویرایش ویدیو نیز می توانید استفاده کنید.

 

3Delight

اگر می خواهید راندو معماری تان شبیه عکس و واقع گرایانه باشد، می توانید با استفاده از نرم افزار راندو معماری 3Delight به ترسیم باکیفیت ترین راندوهای معماری بپردازید.

 

Artlantis

Artlantis از اپلیکیشن های راندو سه بعدی به شمار می رود و بسیار کاربر دوست است. استفاده از این اپلیکیشن بسیار ساده است و می توانید با استفاده از آن، تصاویر شفاف و واقع گرایانه ای را بیافرینید.

 

Corona

Corona از نرم افزارهای جدید به شمار می رود و جریان جدیدی را در صنعت راندو معماری به راه انداخته است. این نرم افزار را می توانید با تری دی اس مکس نیز ترکیب کنید، در نتیجه، در ایجاد مدل های پیچیدۀ سه بعدی نیز هیچ مشکلی پیش رو نخواهید داشت.

 

Cinema 4D

Cinema 4D از نرم افزارهای کاربردوستی به شمار می رود که چندان شناخته شده نیست. استفاده از این نرم افزار بسیار آسان است و می توانید با استفاده از آن، راندوهای معماری را به سرعت ترسیم کنید. با استفاده از این نرم افزار، می توانید دشوارترین و نفسگیرترین راندوها را نیز ترسیم کنید.

 

SketchUp

می توان گفت که در دنیای راندو معماری، SketchUp ، در کنار نرم افزارV-Ray، محبوب ترین ابزار مدل سازی سه بعدی و طراحی به شمار می رود. با استفاده از این نرم افزار، می توانید انواع ساختمان ها را ترسیم کنید. از این نرم افزار در حوزه های مختلف، از جمله طراحی داخلی، معماری و مهندسی، بهره می گیرند.

 

Octane Render

بسیاری، Octane Render را سریع ترین نرم افزار راندوی معماری می دانند. این نرم افزار ابزارهای بسیار زیادی را در خود دارد. قیمت این نرم افزار بسیار مقرون به صرفه است و می توان گفت که یکی از دلایل محبوبیت و پیشرفت سریع این نرم افزار نیز همین قیمت مقرون به صرفه گی اش بوده است.

 

سخن آخر

همان طور که مشاهده کردید، راندو نقش قابل توجهی در معماری و نتیجۀ کار معماران دارد. راندو سه بعدی معماری، هم به طراح کمک می کند و هم به مشتری. در واقع، طراحان می توانند ایرادهای طرح را روی کاغذ برطرف کند و دیگر کار به رفع ایراد پس از اتمام ساخت نخواهد کشید؛ به علاوه، مشتری نیز می تواند تصویر واقع گرایانه ای از کار را مشاهده کند. با انتخاب بهترین نرم افزار راندو و رعایت اصول راندو، می توانید انواع راندو در معماری را ترسیم کنید و از آن ها برای بهبود نتیجۀ نهایی کارتان بهره بگیرید.