آموزش نرم افزار دیالوکس DIALUX

فیلم زیر را حتما ببینید :

پخش ویدیو
سرفصل های آموزش نرم افزار Dialux
آشنایی با محیط نرم افزار Dialux
ترسیم فضاهای Indoor به صورت 3D بر اساس کانسپت معماری و طراحی مورد نظر.
وارد کردن تجهیزات و Object های مورد نیاز در محیط 3D.
افزودن متریال و Texture به Object و سطوح وارد شده.
ساخت متریال
نصب Plugin چراغها در نرم افزار.
جانمایی چراغها در فضای ایجاد شده .
تست نور و مدلینگ چراغها
Rendering
خروجی 3D ، خروجی محاسباتی و اجرایی .
گروه بندی چراغها
مدیریت نور در فضاهای داخلی
شبیه سازی فضای بیرونی برای اجرای نور پردازی
تکمیل کانسپت معماری و چانمایی منابع نوری همانند فضای داخلی.
تهیه گزارشات محاسباتی و تکمیلی از پروژه
برگزاری جلسات آشنایی هنرجویان با استاد نورپردازی و دیالوکس .
دعوت از هنرجویان نورپردازی و دیالوکس به همراه اساتید مربوطه جهت حضور در سمپوزیوم ها و همایش های نورپردازی
استفاده از امکانات سمعی و بصری و نشان دادن فیلم های آموزشی نورپردازی در جهت بالا بردن سطح علمی و تجربی دانش آموختگان دیالوکس
برگزاری سمپوزیوم و همایش های نورپردازی و ورکشاپ های دیالوکس .
آموزش انواع دیالوکس از جمله آموزش dialux evo، دیالوکس قرمز و ...

نرم افزار دیالوکس چیست؟

امروزه با توجه به پیشرفت هایی که در حوزه فناوری ساخت و ساز و طراحی صورت گرفته است، رویکرد های طراحی و ساخت و ساز بنا های مختلف نیز تغییر کرده است. در حال حاضر استفاده از نرم افزار های مدل سازی و طراحی در حرفه های مختلف حرف اول را می زند.
موفقیت غیر قابل انکار پروژه های مختلف با استفاده از این نرم افزار ها، روند استفاده و گرایش به آن ها را نیز افزایش داده است. طراحان در بخش های مختلف کار خود با تکیه به این برنامه های گرافیکی کامپیوتری روند کار خود را با کیفیت و سرعت بیش تری پیش می برند.
 
اما در این میان، نرم افزار هایی وجود دارند که جذابیت پروژه های طراحی و معماری را چندین برابر می کنند. نرم افزار های طراحی نور، از جذاب ترین نرم افزار هایی هستند که برای نور پردازی حرفه ای و بسیار تخصصی فضا های مختلف داخلی و خارجی مورد استفاده قرار می گیرند.
نرم افزار های بسیار متعددی برای این منظور طراحی و عرضه شده اند. اما شاید یکی از جذاب ترین این نرم افزار ها، نرم افزار دیالوکس باشد. یک نرم افزار حرفه ای و پر کاربرد که می تواند برای پروژه های مختلف نورپردازی و دیزاین روشنایی فضا های مختلف مورد استفاده قرار بگیرد. 

برای آشنایی بیش تر با این برنامه و نحوه عملکرد آن، در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت مفصل تری در این خصوص صحبت کنیم. با معرفی نرم افزار دیالوکس و آشنایی با قابلیت ها و کارایی هایی که دارد، در ادامه نحوه طراحی نور با دیالوکس را نیز بررسی خواهیم کرد.

طراحی نور با نرم افزار های طراحی نور

پیش از این که به صورت گسترده تری در خصوص نرم افزار دیالوکس و نحوه عملکرد آن صحبت کنیم، بهتر است به صورت کلی در خصوص دلیل استفاده از این نرم افزار ها برای طراحی نور صحبت کنیم. نرم افزار های طراحی نوری که برای تعیین ساختار دقیق روشنایی یک فضا مورد استفاده قرار می گیرند، فرایند نور پردازی را بسیار دقیق تر و حرفه ای تر پیش می برند.
 
در واقع طراحی نور به کمک نرم افزار های طراحی نور از جمله دیالوکس، تمامی جزئیات و نکات مهمی که در طول طراحی روشنایی یک فضا باید لحاظ شود را در نظر می گیرد و به این ترتیب انتشار نور و روشنایی در هر قسمتی، کاملا اصولی و مطابق اصول حرفه ای انجام می شود. 
طراحان به کمک این نرم افزار، با در نظر گرفتن مشخصه های متعدد و شاخص هایی که روی چگونه دیده شدن فضا و اثر گذاری آن تاثیر دارند، مانند ابعاد سازه مورد نظر، میزان نور گیر بودن آن، تم رنگی فضای مورد نظر و مواردی از این قبیل، بهترین و موثر ترین نورپردازی را در آن فضا انجام می دهند.

معرفی نرم افزار دیالوکس

حال که با ماهیت کلی نرم افزار های طراحی نور آشنا شدید، زمان است تا نرم افزار طراحی نور دیالوکس را به صورت جزئی تری معرفی کنیم و بشناسیم. این نرم افزار همان طور که گفته شد، یک برنامه کامپیوتری برای طراحی نور است. 
این نرم افزار توسط حرفه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و به آن ها این امکان را می دهد تا با توجه به معیار های متعدد، طراحی روشنایی هر فضایی، اعم از فضا های داخلی، خارجی، فضا های عمومی، سازه های شخصی و ساختمان های اداری و تجاری را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. 

این نرم افزار با قابلیت هایی که دارد این امکان را فراهم می کند تا ارزیابی های لازم برای نورپردازی هر فضایی را به دقت انجام داده و بر اساس داده ها و نتایج خروجی، یک طرح کارساز و متناسب را ارائه دهد.برنامه ریزی حرفه ای و انجام محاسبات دقیق برای به کار بردن میزان و نوع نور در هر فضایی، از دیگر شاخصه های نرم افزار دیالوکس است. 

از دیگر ویژگی هایی که موجب شده تا این نرم افزار در سراسر جهان به صورت گسترده مورد استفاده قرار بگیرد این است که با وجود تمام شاخصه های حرفه ای و ابزار های کاربردی که دارد، به صورت رایگان در دسترس کاربران مختلف قرار گرفته است. تمام کاربرد های این برنامه از سطوح ابتدایی تا پیشرفته در دسترس کاربران است.

کاربرد های گسترده نرم افزار طراحی نور دیالوکس

پیش از این نیز به این مهم اشاره شد که نرم افزار دیالوکس کاربرد های گسترده ای دارد. منظور از این گستردگی کارایی، این است که گروه ها و تخصص های متعددی از آن برای کار های خود و پیشبرد پروژه های شان استفاده می کنند و هدف استفاده تمام آن ها نیز برای طراحی نور و روشنایی فضا های مختلف است.
البته ارزیابی و محاسبه نوع و میزان روشنایی به کار گرفته شده در هر فضایی و تحلیل نوع عملکرد و سازگاری آن نیز از دیگر اهداف استفاده از دیالوکس توسط تخصص های مختلف است.

این کاربرد های گسترده بیش تر متوجه مکان های مختلف و پروژه های متفاوتی است که می توان از نرم افزار دیالوکس در آن ها استفاده کرد.

 

 

از دیالوکس برای طراحی نور کدام فضا ها استفاده می شود؟

تنوع بسیار بالایی برای طراحی نور به کمک این نرم افزار وجود دارد. اما به صورت کلی گزینه های زیر را می توان به عنوان کاربرد نرم افزار طراحی نور دیالوکس در نظر گرفت:

• طراحی و نور پردازی کل یک ساختمان، چه ساختمان مسکونی و چه ساختمان تجاری و اداری
• طراحی و نور پردازی فضا های مختلف یک ساختمان، مانند نورپردازی تک تک اتاق ها، آشپزخانه، سرویس بهداشتی، حمام، راهرو ها و سایر بخش های یک خانه

این نرم افزار توسط حرفه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد و به آن ها این امکان را می دهد تا با توجه به معیار های متعدد، طراحی روشنایی هر فضایی، اعم از فضا های داخلی، خارجی، فضا های عمومی، سازه های شخصی و ساختمان های اداری و تجاری را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. 

• نور پردازی و طراحی سبک روشنایی فضا های بیرونی خانه مانند روشنایی پارکینگ، حیاط، نورپردازی فضای سبز بیرون خانه، روشنایی و نورپردازی نمای بیرونی ساختمان، روشنایی و نور پردازی ورودی های خانه و …
• طراحی نور و روشنایی سازه های تجاری مانند فروشگاه ها، مراکز خرید، مغازه ها و …
• طراحی نور فضا های باز مانند پارک ها، محوطه های سبز شهری، نور پردازی پل ها، مسیر های عبور و مرور و طراحی نور پروژه های زیبا سازی شهری
• طراحی نور فضا ها و مکان های تفریحی مانند شهربازی ها و …
• طراحی و نورپردازی رستوران ها، کافی شاپ ها و دیگر فضا های مشابه 
• طراحی نور نمایشگاه ها، غرفه ها و …
• طراحی نور مراکز آموزشی، مدارس، دانشگاه ها، مهد کودک ها و آموزشگاه های خصوصی 
تمام این ها مثال های متعددی از کاربرد های بسیار گسترده نرم افزار دیالوکس در دنیای طراحی و معماری بودند و نشان می دهند که تا چه میزان این برنامه می تواند به بهبود کیفیت کار های مربوط به نورپردازی و روشنایی فضا ها کمک کند.

چه تخصص هایی از نرم افزار طراحی نور دیالوکس استفاده می کنند؟

با توجه به زمینه های کاربرد این برنامه و پروژه هایی که می توان در اجرای آن از نرم افزار دیالوکس استفاده کرد، فهمیدن این که چه کسانی از این نرم افزار استفاده می کنند کار دشواری نیست. در درجه اول قطعا این طراحان داخلی، دکوراتور ها و معماران هستند که در حوزه های مختلف و در پروژه های متفاوت شان از دیالوکس استفاده می کنند.
متخصصان نور و روشنایی نیز از کاربران عمده این نرم افزار هستند. رشته های مهندسی برق که در سطوح حرفه ای فعالیت دارند، گروه دیگری هستند که از برنامه دیالوکس بهره می برند و در اجرای پروژه های نورپردازی شان از آن استفاده می کنند.

شرکت های بزرگ فعال در زمینه تولید و اجرای پروژه های نور پردازی، گروه بزرگ دیگری هستند که از نرم افزار دیالوکس استفاده می کنند. خصوصا آن دسته از شرکت هایی که در زمینه روشنایی هوشمند فعالیت دارند، از دیالوکس ارتقا و بهبود کار خود استفاده می کنند.

دیالوکس چگونه کار طراحی نور را انجام می دهد؟

اما تا این جا با میزان استفاده و گستردگی کاربرد نرم افزار دیالوکس آشنا شدیم. حال سوال این جاست که اساس کار این برنامه به چه صورت است و دیالوکس چگونه کار طراحی نور فضا ها و پروژه های مختلف را انجام می دهد؟
این نرم افزار از فرایند شبیه سازی کمک می گیرد. در واقع با وارد کردن طراحی و مدل ترسیمی از فضای مورد نظر در این نرم افزار، دیالوکس داده های مختلف را در نظر گرفته و روشنایی مورد نظر در آن فضا را با محاسبه ها و تحلیل هایی که انجام می دهد، شبیه سازی می کند.

نرم افزار برای تخصیص نور و روشنایی فضا های مختلف، داده ها و شاخص های متعددی را لحاظ می کند. مواردی مانند اندازه فضای مورد نظر، رنگ، میزان نور طبیعی، نوع کاربرد آن بخش و مواردی از این قبیل همگی در اجرای طراحی نور در این نرم افزار دخیل هستند و در نظر گرفته می شوند.

با در نظر گرفتن پارامتر های متنوع، نرم افزار دیالوکس این امکان را برای کاربران فراهم می کند تا تمامی جزئیات را برای تخصیص روشنایی مناطق مختلف در نظر گرفته و بهترین و متناسب ترین سبک نورپردازی را ارائه دهند.

 

این همه کارایی و این همه موفقیت در عملکرد این نرم افزار طراحی نور متکی به قابلیت هایی است که این برنامه در اختیار کاربران قرار می دهد. ابزار های متنوع و امکانات پر کاربرد، این امکان را فراهم می کند تا هر پروژه ای با استفاده از دیالوکس، روندی بهبود یافته و پیشرفته را طی کند.
این قابلیت ها هم به واسطه ابزار های موجود در نرم افزار و هم به کمک پلاگین های موجود در کنار این برنامه در دسترس کاربران قرار گرفته است. از مهم ترین قابلیت های نرم افزار دیالوکس می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:
• ابزار های طراحی نور داخلی
• ابزار های طراحی نور فضا های بیرونی
• تجزیه و تحلیل عملکرد روشنایی در قسمت های مختلف 
• آنالیز تاثیر سبک روشنایی روی دیگر شاخصه های طراحی هر فضایی، اعم از نور پردازی فضای بیرونی بر عملکرد و چگونه دیده شدن فضای داخلی و بر عکس
• ابزار ها و قابلیت هایی برای شبیه سازی نور های طبیعی در قسمت های مختلف خانه
• امکان استفاده از نرم افزار دیالوکس برای طراحی روشنایی هوشمند فضا های مختلف
• آنالیز توزیع متناسب نور در هر فضایی با استفاده از ابزار های گرافیکی و پلاگین های همراه نرم افزار 
• قابلیت در دسترس قرار دادن استاندارد های روز برای طراحان و معماران، کاربران مختلف می توانند با کمک این نرم افزار از جدید ترین و به روز ترین استاندارد هایی که در حوزه روشنایی وجود دارد مطلع شده و کار طراحی نور را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

قابلیت های متنوع

نرم افزار دیالوکس

DIALUX

 

این همه کارایی و این همه موفقیت در عملکرد این نرم افزار طراحی نور متکی به قابلیت هایی است که این برنامه در اختیار کاربران قرار می دهد. ابزار های متنوع و امکانات پر کاربرد، این امکان را فراهم می کند تا هر پروژه ای با استفاده از دیالوکس، روندی بهبود یافته و پیشرفته را طی کند.
این قابلیت ها هم به واسطه ابزار های موجود در نرم افزار و هم به کمک پلاگین های موجود در کنار این برنامه در دسترس کاربران قرار گرفته است. از مهم ترین قابلیت های نرم افزار دیالوکس می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:
• ابزار های طراحی نور داخلی
• ابزار های طراحی نور فضا های بیرونی
• تجزیه و تحلیل عملکرد روشنایی در قسمت های مختلف 
• آنالیز تاثیر سبک روشنایی روی دیگر شاخصه های طراحی هر فضایی، اعم از نور پردازی فضای بیرونی بر عملکرد و چگونه دیده شدن فضای داخلی و بر عکس
• ابزار ها و قابلیت هایی برای شبیه سازی نور های طبیعی در قسمت های مختلف خانه
• امکان استفاده از نرم افزار دیالوکس برای طراحی روشنایی هوشمند فضا های مختلف
• آنالیز توزیع متناسب نور در هر فضایی با استفاده از ابزار های گرافیکی و پلاگین های همراه نرم افزار 
• قابلیت در دسترس قرار دادن استاندارد های روز برای طراحان و معماران، کاربران مختلف می توانند با کمک این نرم افزار از جدید ترین و به روز ترین استاندارد هایی که در حوزه روشنایی وجود دارد مطلع شده و کار طراحی نور را به بهترین شکل ممکن انجام دهند.

کار با نرم افزار طراحی نور دیالوکس چه مزیتی دارد؟

نرم افزار ها همیشه می توانند به ارتقای کیفی کار های مختلف و اجرای پروژه های متفاوت کمک کنند. در خصوص کار با نرم افزار دیالوکس نیز همین امر صدق می کند. کاربرانی که در اجرای پروژه های نور پردازی مختلف از دیالوکس کمک می گیرند، نتیجه بسیار بهتری را دریافت خواهند کرد.
زمانی که برای نور پردازی فضا های مختلف از دیالوکس استفاده می شود، توزیع متناسبی از نور را در بخش های مختلف شاهد هستیم که کارکردی بسیار قابل قبول و ایده آل را خواهد داشت. به این ترتیب روشنایی فضا نیز کاملا اصولی پیش می رود.
این امر می تواند به بهبود اثر گذاری فضا های مختلف، صرفه جویی در مصرف نور و انرژی، افزایش عملکرد قسمت های مختلف و افزایش راندمان کمک کند. در واقع اساس کار نرم افزار دیالوکس به نحوی است که کاربران می توانند دقیقا متناسب با نوع ساختمان، میزان و نحوه استفاده از هر فضایی و میزان جریان نور طبیعی، بهترین طراحی نور را انجام دهند.
دستیابی به یک نور پردازی متوازن و یکنواخت که می تواند یک اتمسفر بسیار منحصر به فرد را ایجاد کند، آرامش و راحتی را به هر فضایی می بخشد و این دیگر مزیتی است که طراحی نور با دیالوکس به ارمغان می آورد. 

آیا طراحان داخلی و معماران باید از دیالوکس استفاده کنند؟

 در نهایت این که نرم افزار دیالوکس می تواند روند پیشرفت پروژه های مختلف طراحی داخلی و معماری را بسیار آسان تر کرده و شانس موفقیت شان را افزایش دهد. خصوصا که این برنامه به راحتی با دیگر نرم افزار های طراحی سازگار می شود و پلاگین های متعددی نیز در کنار دیالوکس وجود دارند که عملکرد آن را بهبود می بخشند. 

طراحان و معماران پروژه های مختلف با تکیه بر طراحی نور اجرا شده به واسطه دیالوکس، به راحتی می توانند نظر مشتریان خود را جلب کرده و نورپردازی را متناسب با سلیقه و نیاز آن ها انجام دهند. در نتیجه این امر، کل پروژه طراحی انجام شده نیز بهتر و واقعی تر دیده خواهد شد.

جهت اطلاع از شرایط آموزش تخصصی نرم افزار DIALUX با دکوراسیون کلس تماس بگیرید :  
 
 

 

22587587   –   22580505
5/5 - (23 امتیاز)