آموزش خطاطی و نقاشی خط

آموزش نقاشی خط

فیلم زیر را حتما ببینید :

کلاس های نقاشیخط تصویرگران پویااندیش

اگر به خوشنویسی علاقه دارید، یا نقاشی کردن عادت همیشگی شما بوده است با تلفیق این دو هنر می توانید آثار زیبا و بدیعی خلق کنید که به این اثر هنری شما نقاشی خط یا کالیگرافی می گویند. برای شروع می توانید از دوره های آموزشی مرتبط شروع کنید تا این هنر را به صورت اصولی یاد بگیرید. در دوره آموزش نقاشی خط  یا همان آموزش کایلگرافی رو بوم شما با ابزارها، تکنیک ها و اصول این هنر آشنا می شوید و در پایان دوره می توانید اثر هنری دلخواه خود را خلق کرده و وارد بازار کار شوید. در ادامه توضیحات بیشتری در مورد هنر نقاشی خط داده شده است که برای علاقه مندان این حوزه می تواند مفید باشد 

آموزش نقاشی خط

آیا برای شرکت در دوره نقاشیخط نیاز به پیشنیاز خاصی داریم؟

درواقع باید بگوییم که خیر. آموزش ها به این صورت در نظر گرفته شده که فردی که هیچ اطلاعی در این زمنیه نداشته باشد می تواند بتواند از ابتدا شروع به یادگیری کند. به همین علت در ابتدای دوره افراد مبتدی با تکنیک های مهم خطاطی و همچنین اصول رنگ شناسی آشنا خواهند شد.

آثار فاخر نقاشی خط
دوره آموزش نقاشی خط در تصویرگران پویااندیش

در دوره آموزش نقاشی خط چه می آموزید؟

شما می توانید تنها با گذراندن یک دوره نقاشیخط تمام مهارت های موردنیاز برای تبهر در زمینه طراحی نقاشی خط را بیاموزید. هر فردی با هر میزان مهارت می تواند در دوره آموزش نقاشی خط ما شرکت کند. درست است که افرادی که خوشنویسی یا نقاشی می دانند می توانند سریع تر پیشرفت کنند. اما سرفصل های این دوره به صورتی طراحی شده که یک فرد مبتدی هم می تواند از ابتدا شروع به کار کرده و اصول و مبانی نقاشیخط آشنا شود.

آیا در پایان دوره به هنرجویان گواهی پایان دوره داده خواهد شد؟

بله. هنرجویان می توانند در پایان دوره یک گواهی دریافت کنند و به زودی وارد بازار کار شوند. گواهی پایان دوره ی آموزشی رشته نقاشی خط تصویرگران پویا اندیش به دو زبان فارسی و یک زبان منتخب از طرف هنرجویان این مرکز به نسبت کشور مورد نظرشان جهت تحصیل یا کار صادر می گردد ، که این گواهی ترجمه شده به تایید قوه قضائیه می رسد و به همراه گواهی پایان دوره داخلی آموزشگاه در اختیار هنرجویان محترم قرار می گیرد. شما به عنوان یک هنرجو پس از گذراندن دوره آموزش نقاشی خط می توانید تابلوهای نقاشی خط خود را در آتلیه ها و نمایشگاه ها بگذارید و یا آنها را بفروشید.

آثار هنرمندان نقاشی خط پویااندیش

مراحل آموزش نقاشی خط یا کالیگرافی

1- آشنایی با انواع خط 
2- رنگ شناسی   
3- کار با ورق طلا ، نقره ، مسی و نگارش روی آن 
4- بداعه نگاری روی بوم 

هنر نقاشیخط چیست؟ 

نقاشی خط در واقع تلفیقی از هنر نقاشی و خطاطی ( یا خوشنویسی ) است که در دوران معاصر علاقه مندان زیادی دارد. البته گاهی به این هنر اسامی دیگری مانند “خطاشی” یا “خط نقاشی” نیز اختصاص میدهد. هنر نقاشی خط در سال های اخیر در ایران ظهور کرده است و عده ای “خط” را تلفیقی از خوشنویسی و خط با نقاشی می دانند اما عده ای دیگر نقاشی خط را نوعی خوشنویسی می دانند که در آن از تکنیک های نقاشی و گرافیکی استفاده می شود

نقاشی خط یا کالیگرافی به معنای ساده ترکیبی از خطاطی و نقاشی می باشد و شیوه ای است از نقاشی مدرن و خوشنویسی سنتی که مخاطب را با تلفیقی از هنر مدرن و سنتی در دنیای امروز آشنا می کند و هنرمند را در عرصه وسیعی از نوگرایی قرار می دهد تا بتواند با تکنیک های خلاقانه ایی که در این مسیر تجربه می کند به نوآوری و شکل گیری این شیوه بپردازد و حتی این شیوه را با رعایت فرم و مفهوم عینی تا سبک های انتزاعی سوق دهد. باعث می شود به عمق عمیقی از مفاهیم و ارتباطات انسانی وارد شویم.

آموزش کالیگرافی
آموزش تلفیقی هنر نقاشی و خطاطی

هنر نقاشیخط سه گروه دارد.

 • در گروه اول = در این دسته بندی نقاشان حروف و کلمات را جایگزین اشکال و پیکره ها کرده اند، بنابراین خالق این آثار نقاشی خط “نقاشان” هستند. 
 • در گروه دوم = در این دسته خوشنویسان در آثار خوشنویسی خود از تکنیک های نقاشی و طراحی استفاده می کنند، بنابراین خالق این آثار نقاشی خط “خوشنویسان” هستند.
 • در گوره سوم = در این دسته بندی این آثار توسط “خوشنویسان” طراحی شده و در اجرای آن فقط از تکنیک خوشنویسی و با استفاده از قلم و مرکب استفاده شده است.

انواع نقاشی خط

 • نقاشی خط روی بوم
 • نقاشی خط مدرن 
 • نقاشی خط ساده
 • نقاشی خط روی مقوا
 • نقاشی خط نستعلیق
 • نقاشی خط برجسته

کلاس های خوشنویسی

خوشنویسی را می توان بارزترین نمود هویت ملی در هنر ایران دانست و شاید کمتر هنری را می توان نام برد که در جایگاه هنر ناب خوشنویسی باشد، چرا که تناسب و هماهنگی را در حد کمال به هم آمیخته و زیبائی را به اوج خود رسانیده است. بنابراین به علاقمندان این هنر زیبا یعنی کایلگرافی روی بوم پیشنهاد می‌شود که در دوره های آموزشی نقاشی خط شرکت کنند.
دوره نقاشیخط تصویرگران پویااندیش
نقاشیخط تصویرگران پویااندیش

مهارت های شما پس از پایان کلاس کالیگرافی روی بوم

شما می توانید پس از پایان این دوره مستقیما کار در این رشته هنری را آغاز کنید و فرصت های بینظیری داشته باشید. ازجمله:

  • دعوت از هنرجویان نقاشی خط به همراه اساتید مربوطه جهت حضور در همایش ها و نمایشگاه های خط و نقاشیخط .
  • استفاده از امکانات سمعی و بصری و نشان دادن فیلم های آموزشی و هنری رشته نقاشیخط در جهت بالا بردن سطح علمی و تجربی هنرجویان 
  • برگزاری ورک شاپ های نقاشی خط با حضور هنرجویان آموزشگاه و با اجراء و مدیریت اساتید خطاطی و نقاشیخط. 
  • برگزاری نمایشگاه های گروهی و اختصاصی هنرجویان نقاشیخط در آتلیه پویا اندیش و دیگر مراکز نمایشگاهی . 

آموزش خوشنویسی از مبتدی تا پیشرفته

خط ریز تحریری ( خودکار  خط درشت ( قلم ).
جهت اطلاع از شروع ترم های جدید آموزش نقاشی خط با دکوراسیون کلس تماس بگیرید و از شوروم نمونه کارهای اجرا شده هنرجویان نقاشی خط ما از نزدیک دیدن کنید: