تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی چیست؟

تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی چیست؟

معماری داخلی، طراحی، دکوراسیون و چندین عبارت دیگر، این ها همه عبارات و واژه هایی است که بار ها و بار ها در زمینه های متفاوت آن ها را شنیده ایم. گاهی این عبارات را به جای هم و گاهی نیز در کنار هم و در جایگاهی درست به کار می بریم. اما در بیش تر مواقع حتی نمی دانیم این عبارت ها هر یک چه مفهومی را القا می کنند.
تمام چیزی که ما از تمامی این عبارات و مفاهیم می دانیم این است که هدف ما داشتن فضایی زیبا است و برای داشتن فضایی کاربردی و منحصر به فرد نیاز به کمک داریم. اما شاید بسیاری از ما هیچ ایده ای از این که برای نیاز هایی که داریم و هدفی که به دنبال آن هستیم باید به سراغ کدام حرفه برویم، نداشته باشیم.
اما واقعا در حقیقت هر یک از این نام ها و عنوان ها چه مفهومی را در خود جای می دهند و واقعا زمانی که فردی را به عنوان یک طراح داخلی می شناسیم، چه تفاوتی میان او با کسی که به او معمار داخلی می گویند وجود دارد؟ تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی چیست و چطور می توان آن ها را از هم تمیز داد؟
 
 
 
این عناوین حرفه ای هر یک حوزه ای جدا را در بر می گیرند و این جدایی حرفه ها با آموزش های تخصصی و پیشرفته بیش تر هم می شود، ولی باز هم ارتباطی میان آن ها وجود دارد. در نتیجه مجموعه ای از این عبارت های حرفه ای در کنار هم منجر به شکل گیری یک اثر زیبا خواهد شد. 
در ادامه این بحث می خواهیم به بررسی تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی بپردازیم و ببینیم که برای چه زمینه هایی باید به سراغ یک طراح داخلی برویم و در چه زمینه هایی این معماری داخلی است که به کار ما می آید.
 
 

طراحی داخلی به چه مفهومی است؟

عبارت طراحی داخلی، عبارتی است که شاید بیش ترین آشنایی را با آن داشته باشید. طراح داخلی نیز عبارتی است که افراد وارد شده به این حوزه را تعریف می کند و شاید به صورت رایجی با آن مواجه شده باشید. به صورت عمده می توان اصطاح طراحی داخلی را در پروژه های متعدد مرتبط با ساختمان سازی مشاهده کرد. آشنایی با مفهوم دقیق طراحی داخلی شاید بتواند درک بهتری را از تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی ایجاد نماید.
این پروژه ها هم مربوط به ساخت و ساز های جدید و طراحی یک بنای تازه می شوند و هم می توان ردپای طراحی داخلی را در پروژه های بازسازی و ساخت مجدد بنا های مختلف مشاهده کرد. در واقع، مفهوم طراحی داخلی می تواند در حوزه های متفاوت مربوط به یک ساختمان و در تمامی جنبه های آن از شروع برنامه ریزی تا اتمام پروژه در طراحی فضای داخلی سازه حضور داشته باشد. 
 
 
 

طراحی داخلی در چه زمینه هایی وارد می شود؟

طراحی داخلی همان طور که از نام آن پیدا است، به فضا های داخلی مربوط می شود. به همین دلیل می توان گفت طراحان داخلی را می توان مسئول هنر، عملکرد و کاربردی بودن فضا و جریان فضایی دانست که ما در آن وارد شده و زندگی می کنیم.
اما شاید بتوان زمینه های کارایی طراحی داخلی را به عنوان معیار های تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی در نظر گرفت.
 
 
به این ترتیب به برخی از زمینه هایی که طراحی داخلی می تواند به آن ها وارد شود و در آن جا صاحب نظر باشد در زیر اشاره می کنیم:
رنگ آمیزی و تم رنگی اتاق خواب ها
طرح سازه ها و اتصالاتی که در فضا های مختلف بنا وجود دارد
اتمام کار روی دیوار ها و سقف ها از جمله رنگ آمیزی و طرح روی سقف و کاغذ دیواری و مواردی از این قبیل
طراحی و بهینه سازی طرح و ساخت پنجره ها 
انتخاب طرح و رنگ کابینت ها و نوع طراحی و نصب آن ها
انتخاب شیرآلات و طراحی مربوط به سرویس های بهداشتی
انتخاب فرش و مبلمان ها ( البته این کار را می توان از دکوراتور های داخلی نیز انتظار داشت )
طراحی روشنایی و نورپردازی فضا
چیدمان و جای گذاری کار های هنری، گیاهان و آیتم های دکوری در فضای خانه
 
 
 
 
 این ها همگی مواردی است که می توان آن را در حوزه طراحی داخلی و دکوراسیون داخلی جست و جو کرد. البته برخی از این موارد را مشترکا می توان از طراحان داخلی و دکوراتور ها توقع داشت. با این حال به صورت کلی و متداول، این ها مواردی است که در فیلد طراحی داخلی وارد می شود. حال در ادامه با شفاف سازی بیش تر مفهوم معماری داخلی، بهتر می توان تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی را درک کرد.
 
 

معماری داخلی چه معنا و مفهومی دارد؟

معماری یک مفهوم آشنا است و از دیرباز در ساخت بنا ها و سازه های مختلف با آن آشنا هستیم. مفهوم معماری داخلی از سوی دیگر در طراحی یک سازه، به طراحی ساختاری و فنی فضا های داخلی اشاره دارد. در نتیجه معماران داخلی بیش تر روی جنبه های تکنیکی و سازه ای یک ساختمان تمرکز می کنند. این مورد مهمی در تفکیک و تفهیم تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی است.
 
 
 
البته از دید دیگری نیز می توان به معماری داخلی توجه داشت. معماری داخلی را می توان بازویی از طراحی داخلی در نظر گرفت که بیش تر در درک جنبه ها و مشخصه های فنی و معماری فضا تجربه و تخصص دارد. یک اصل مهم در تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی در این موضوع است که فردی با عنوان معمار داخلی که مهارت و تخصص اصلی او در درک معماری سازه و مشخصات فنی آن است، از همان مراحل ابتدایی شروع پروژه و پیش از احداث ساختمان شروع به کار می کند.
در این مرحله معماری داخلی تعیین می کند که برای ساخت یک سازه و برای دستیابی به فضای ایده آل نهایی چه الزاماتی نیاز است. یک معمار داخلی با دانشی که دارد به سازنده بهترین موارد مورد نیاز را برای بهترین استفاده از فضای داخلی سازه پیشنهاد می دهد. در واقع مشاوره ای که توسط معمار داخلی ارائه می شود در نحوه استفاده نهایی از فضا ها تاثیر گذار است.
 
 
 

معماری داخلی در چه زمینه هایی تخصص و مهارت دارد؟

معماری داخلی باید بتواند بر جنبه های فنی و مهندسی فضا و هم راستا بودن آن با زیبایی محیط اطراف مسلط باشد. از این رو می توان گفت که معماری داخلی با مفاهیم و مهارت های زیر سر و کار دارد:
آگاهی لازم به میزان روشنایی فضا و نحوه برق کشی و نورپردازی محیط به صورت کارامد
تسلط کامل بر نحوه درست لوله کشی های ساختمان و ورودی و خروجی درست آن ها
نحوه قرار گیری و مکان نصب پنجره ها از جمله تعداد آن ها، اندازه پنجره ها و رعایت اصول فنی و مهندسی در نحوه طراحی این قسمت ها
توجه داشتن به تهویه ساختمان به شکلی مناسب و کارامد
تسلط به قوانین ساخت و ساز و اصول مهم در ساختمان سازی در طراحی داخلی بنا
طراحی درست در ها، ورودی ها، راهرو ها و دیگر فضا های مشابه
طراحی بهینه و اصولی ورودی ساختمان
طراحی هوشمندانه فضا ها به منظور ذخیره سازی فضای مورد نیاز و جلوگیری از هدر رفتن بیخود فضا
استفاده هوشمندانه از تمامی فضا ها به بهترین شکل ممکن 
 
 
در نتیجه در ادامه بحث تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی می توان گفت که این هوش و تبحر معماری داخلی است که می تواند موجب شود یک فضا در نهایت به همان چیزی تبدیل شود که مشتری خواهان آن است و می تواند بهترین استفاده را از فضا و محیطی که به او ارائه شده است داشته باشد.
 
 

تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی چیست؟

تا این جا به جزئیات تخصص و حوزه کاری معماری داخلی و طراحی داخلی را بررسی کردیم. به این ترتیب بهتر می توانیم به درک تفاوت بین این دو حرفه بپردازیم. بر این اساس می توان تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی را به شکل زیر تعریف کرد.
بر اساس تعاریف ارائه شده می توان گفت که معماری داخلی بیش از آن که روی این تمرکز کند که یک فضا چگونه به نظر می آید، روی این موضوع متمرکز است که یک فضا چه کاری باید انجام دهد و چگونه می تواند نیاز های ساکنین را برآورده کند.
 
 
معماری داخلی در واقع باید بین فضا و محیط کلی سازه یک تعادل ایجاد کرده و بتواند ارتباط درستی را میان طراحی داخلی سازه و مشخصه های فنی آن ایجاد کند. به همین دلیل باید مشخصه های فرهنگی، هنری، اجتماعی، اقتصادی و مهندسی را در نظر داشته باشد.
اما در مقابل طراحی داخلی به صورت کامل روی شکل ظاهری یک فضا متمرکز است. دانش و درک طراحی داخلی تعیین می کند که یک فضا بعد از طراحی و ساخت چگونه به نظر برسد و بتواند به صورت کامل نظر مشتری را به خود جلب کند. به عبارتی دیگر حتی می توان طراحی داخلی را پل میان معماری داخلی و دکوراسیون داخلی در نظر گرفت. در نتیجه با درک این مفاهیم می توان به درک روشن تری از تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی دست یافت.
 
 

تفاوت قائل شدن میان طراحی داخلی و معماری داخلی کار دشواری است

با وجودی که در این مطالب به بررسی کامل تفاوت طراحی داخلی با معماری داخلی پرداختیم، اما با این حال جدا کردن کامل این دو عبارت کار دشواری است. چرا که به نوعی می توان گفت حتی با وجود این تفاوت ها، ارتباط درست و کامل بین این دو حرفه است که در نهایت می توان به خلق بنایی زیبا و مورد قبول مشتری منجر شود.
به این ترتیب شاید بتوان از دیدی دیگر، طراحی داخلی و معماری داخلی را مکمل هم نیز در نظر گرفت. به این ترتیب همکاری طراحان با معماران داخلی به طریقی هماهنگ می تواند مجموعه ای از راه حل ها و ایده های خلاقانه و فنی را برای سازنده فراهم کند تا سازه ای در خور کیفیت و فرهنگ ساکنین آن ساخته شود.