چگونه در فضایی محدود و با بودجه ای کم بهترین دکوراسیون داخلی را داشته باشیم؟

چگونه در فضایی محدود و با بودجه ای کم بهترین دکوراسیون داخلی را داشته باشیم؟

هر فردی دوست دارد در جایی زندگی کند که سرشار از حس آرامش و زیبایی باشد. در حال حاضر معمولا افراد برای این منظور و برای دستیابی به یک خانه زیبا و فضایی بسیار ایده آل و هماهنگ، از طراحی و دکوراسیون داخلی کمک می گیرند تا با ایده ها و خلاقیت های نوین، فضایی منحصر به فرد را برای شان فراهم آورند.
اما بسیاری از افراد بر این باورند که طراحی داخلی و دکوراسیونی ایده آل نیاز به فضایی بزرگ تر دارد تا امکان مانور دادن و پیاده سازی ایده ها در آن جا وجود داشته باشد. این حرف درستی است، قطعا در خانه های بزرگ تر امکان پیاده کردن طرح های مختلف و چیدمان های منحصر به فرد بیش تر خواهد بود.
از همه مهم تر این که طراحی داخلی و دکوراسیون خانه مواردی هزینه بر بوده و به بودجه ای به نسبت بالا نیاز دارد. هر چقدر هزینه ها بالا تر باشد، امکان استفاده از ایده های برتر و دکوری بی نظیر تر وجود دارد. بنابراین چیزی که سد راه بسیاری از افراد می شود، فضای محدود و بودجه کم آن ها است.
اما اگر کمی ایده، خلاقیت و هوشمندی وجود داشته باشد، حتی با وجود محدود بودن بودجه و کوچک بودن خانه نیز می توان به یک طراحی داخلی فوق العاده دست یافت. در ادامه می خواهیم نکات و ایده هایی برای دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود را در فضا های کوچک پیشنهاد دهیم تا با الهام گرفتن از آن ها هر فردی بتواند از مزیت های طراحی داخلی بهره مند شود.

 

 


استفاده از قفسه های کتاب به سبک هنری

بیایید با دکور و دیزاین دیوار ها برای دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود شروع کنیم. از آن جایی که دیوار های یک فضای کوچک متراژ کمی دارد، بنابراین برای شروع جذابیت بخشیدن به فضای خود، ابتدا با انتخاب یک رنگ زیبا و دوست داشتنی شروع کنید. بهتر است در این زمینه از رنگ های روشن تر استفاده کنید تا فضا به نسبت روشن تر و بزرگ تر دیده شود.
اما اگر احساس می کنید، ایده رنگ آمیزی یک ایده تکراری و روتین است و دیوار مورد نظر بیش از حد ساده و معمولی دیده می شود، توصیه ما استفاده از قفسه های کتاب به سبک هنری است. این ایده کاملا همسو با دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود بوده و در فضای محدودی که در اختیار دارید، کار می کند.
حتی اگر کمی از نجاری سر در می آورید، می توانید این قفسه های کاربردی و زیبا را خودتان درست کنید تا به این ترتیب بیش تر در هزینه های خود صرفه جویی کنید. طرح های بسیار بی نظیر و متفاوتی برای این دسته از قفسه ها وجود دارد. علاوه بر این با کمک یک سری ریسه های نورپردازی ساده نیز می توانید بر جذابیت و زیبایی این قفسه ها بیافزایید.

 


دیزاین و دکور تی وی روم

نقطه قابل توجه دیگری که در اتاق نشیمن به چشم می خورد، دکور تی وی روم است. در فضا های کوچک معمولا چیزی به اسم یک سالن مجزا به عنوان اتاق نشیمن وجود ندارد. کل فضای مورد استفاده در قالب یک سالن کوچک در دسترس است.
از طرفی معمولا هزینه های دکور و دیزاین تی وی روم بسیار بالا است. اما برای ساختار یافته تر نشان دادن فضای سالن و دکور اطراف تلویزیون، حتما نیازی به یک چیدمان و طراحی بسیار گران قیمت و پر هزینه نیست. در این خصوص نیز می توان با بهر گیری از ایده های دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود، یک نظم و زیبایی را در فضای اطراف تلویزیون به وجود آورد.
برای این منظور می توانید تلویزیون را روی دیوار نصب کرده و از شلف های ساده و کوچکی برای قرار دادن وسایل مورد نیاز از جمله ریموت ها و سی دی ها استفاده کنید. همچنین در بالای تلویزیون نیز یک پنل بک لایت ساده برای افزایش جذابیت و زیبایی دکور خود بهره ببرید.
 این ساختار ها هم هزینه بالایی ندارند و هم این که به هیچ عنوان با دیگر ساختار های مورد استفاده در فضای محدودی که دارید، تداخل ندارد و موجب شلوغی فضا نخواهد شد. به این ترتیب با استفاده از وسایلی ساده می توان به یک دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود دست یافت.

  

 
استفاده از برخی جزئیات ارزان برای افزودن سبک به فضا

اگر هدف شما افزایش زیبایی و انجام دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود است، می توانید از برخی جزئیات و اشیای ساده و ارزان قیمت، به فضای خود یک سبک و استایل جذاب ببخشید. برای مثال می توانید از یک فرش ساده و روشن در وسط سالن استفاده کنید. در میز وسط نیز یک گلدان هم رنگ با رنگ فرش خود قرار دهید.
در اطراف مبلمان خود نیز می توانید از چراغ های ایستاده و مناسب استفاده کنید. آویزان کردن یک چراغ آویز سه تایی در مرکز سالن و بالای میز وسط می توان بر جذابیت فضا افزود. با قرار دادن یک تابلوی زیبا که هارمونی رنگی فضا را دنبال می کند، می تواند از سادگی دیوار پشت مبلمان سالن بکاهد.

 


از شلف های پارتیشن بندی فضا استفاده کنید

در سالن ها یا کلا در خانه های کوچک معمولا فضا ها محدود بوده و دیوار کم تری دیده می شود. معمولا فضا های مجزای کم تری در یک خانه کوچک و با فضایی کم وجود دارد. با این حال، مجزا کردن و متمایز کردن هر فضایی می تواند به افزایش کارایی فضا های خانه کمک کند.
برای این منظور و مجزا کردن فضا های مورد استفاده مانند سالن خانه، می توانید از پارتیشن های مجزا کننده استفاده کنید. این شلف های کاربردی به پارتیشن بندی فضا ها کمک می کند و به این ترتیب علاوه بر افزایش زیبایی سالن، موجب افزایش راندمان و کاربرد فضا نیز خواهد شد. یک ایده عالی برای طراحی داخلی با بودجه ای کم و فضایی محدود، مجزا کردن فضا ها از هم برای استفاده بهینه از فضا ها است.
خصوصا برخی از انواع این پارتیشن های شلف مانند وجود دارند که علاوه بر تقسیم بندی عالی فضا ها، می توان از آن ها برای دکور خانه و قرار دادن وسایل تزئینی و اکسسوری های متفاوت استفاده کرد. به این ترتیب با یک تیر دو نشان می زنید و به مراتب نیز در هزینه های خود صرفه جویی خواهید کرد.

 


نیازی به استفاده از تابلو های هنری گران قیمت ندارید

هر کسی دوست دارد از تابلو های زیبا و جذاب در خانه استفاده کند. نصب این تابلو ها روی دیوار، می تواند بر جذابیت آن بیافزاید و یک هارمونی و هماهنگی زیبا را در فضا ایجاد کند. خصوصا این که می توان از آن به عنوان یک وسیله تزئینی بهره برد.
اما با این حال نیازی نیست حتما از آثار هنری گران قیمت یا تابلوی افراد مشهور برای افزودن جذابیت به فضای خود استفاده کنید. تابلو های نقاشی بسیار زیبا و مقرون به صرفه ای وجود دارد که می توانید برای دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود از آن ها در خانه و در فضای محدودی که دارید استفاده کنید.
علاوه بر این می توانید از تابلوی نقاشی یک هنرمند معمولی استفاده کنید و تنها با افزودن یک فریم مقرون به صرفه، آن را به تابلویی لوکس و جذاب تبدیل کنید. حتی پیشنهاد می کنیم با نصب یک چراغ ساده بالای تابلو و انجام یک نورپردازی زیبا، بر جذابیت و زیبایی آن بیافزایید.

 


استفاده از صندلی ها و مبلمان های قبلی با رنگ و رویی جدید

گاهی اوقات نیازی نیست تا برای تغییر دکوراسیون خانه و افزایش جذابیت آن حتما برای خرید وسایل جدید اقدام کنید. اگر به دنبال دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود هستید، توصیه ما استفاده از همان وسایل قبلی با رنگ و رویی جدید است.
اگر رنگ و دیزاین خانه خود را انتخاب کرده اید، می توانید از یک رنگ متناسب برای صندلی های قدیمی خود استفاده کنید یا با تعویض پارچه و روکش مبلمان خود، رنگ و هارمونی آن ها را با فضای جدید مد نظر خود هماهنگ کنید. به این ترتیب هزینه های شما به نسبت کاهش می یابد.

 


معجزه استفاده از آینه ها را در فضا های محدود فراموش نکنید

هدف ما ارائه ایده هایی است که بتوان در فضایی کوچک یک دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود را پیاده کرد. در این خصوص یکی از بهترین ایده ها، استفاده از آینه در دکوراسیون و دیزاین فضا است. آینه ها خصوصا در فضایی کوچک معجزه می کنند.
آینه ها نه تنها می توانند به فضای مورد نظر استایل و جذابیت ببخشند، بلکه همچنین می توانند با انعکاس نور موجب شوند تا فضای کوچک مورد نظر به مراتب بزرگ تر از آن چه که در واقعیت است، دیده شود. خصوصا این که استفاده از آینه ها، ایده ای مقرون به صرفه برای طراحی و دیزاین خانه محسوب می شود. با افزودن فریم های استیل یا دیگر فریم ها، می توانید به این آینه های دکوری، شخصیت و جذابیت بیش تری ببخشید.

 

 

گیاهان و سبز بودن را از یاد نبرید

اگر کنجکاوید بدانید چگونه در فضای محدودی که در اختیار دارید می توانید یک دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود ولی زیبا داشته باشید، از گیاهان سبز استفاده کنید. چرا که گیاهان و گلدان های زیبا و مناسب می توانند یکی از بهترین و مقرون به صرفه ترین ایده ها برای طراحی داخلی خانه ها و آپارتمان های کوچک و با بودجه ای کم باشند.
استفاده از گل های سبز و تازه در گوشه ای از سالن یا آشپزخانه و دیگر فضا ها می تواند حس تازگی و سرزندگی را نیز برای ساکنین به ارمغان بیاورد. این در حالی است که استفاده از آن ها به نسبت دیگر وسایل تزئینی خانه هزینه بالایی ندارد و بسیار اقتصادی است.

 

 

استفاده از وسایل ساده و مناسب برای دیزاین حمام و سرویس بهداشتی

یکی دیگر از قسمت های خانه که باید به دکور و دیزاین آن توجه کرد، سرویس بهداشتی و حمام خانه است. برای دیزاین مقرون به صرفه این فضا ها نیز می توانید از وسایل ساده و ارزان دکوری استفاده کنید. برای نمونه می توانید رو به روی آینه سرویس بهداشتی، یک گل مصنوعی معطر به همراه چند شمع ساده و زیبا قرار دهید و به همین سادگی به یک دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود دست یابید.
برای این مکان هم می توانید از گل های تازه استفاده کنید و هم از گل های مصنوعی. با این حال انواع مصنوعی مقرون به صرفه تر و بهتر از گل های طبیعی است. این راهکار های ساده می تواند موجب زیبا تر شدن استایل این فضا ها نیز شود.
علاوه بر این می توانید از همان ایده شلف ها و قفسه های ساده در حمام و سرویس بهداشتی نیز استفاده کنید. این قفسه ها هم می توانند برای قرار دادن لوازم ضروری مورد استفاده قرار بگیرند و نظم و سازمان دهی را به این قسمت بدهد و هم می توان از آن برای قرار دادن برخی لوازم دکوری ساده و زیبا در این مکان استفاده کرد.

 

 

چگونه اتاق خواب را بزرگ تر و دلباز تر دیزاین کنیم؟

قطعا اولین قدم برای دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود که بتواند روی بزرگ تر دیده شدن فضا تاثیر بگذارد، استفاده از رنگ هایی روشن و ملایم برای اتاق خوابی با فضای کوچک است. اما یک راهکار مناسب دیگر برای دستیابی به یک دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود، نوع استفاده از پرده ها در اتاق خواب است.
شما می توانید میله پرده ها را نزدیک به سقف نصب کرده و پرده های خود را به صورت بلند از بالا تا پایین امتداد دهید. این کار باعث بزرگ تر دیده شدن و مجلل تر به نظر آمدن اتاق خواهد شد. برای این منظور پرده های آماده دوخته شده ساده و بسیار مقرون به صرفه ای در بازار موجود است و الزاما نیازی به استفاده از نمونه های گران قیمت نیست.

 

دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود در فضایی کم امکان پذیر است

ایده های ارائه شده در بالا، تنها بخش محدودی از مواردی است که می توان برای دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود از آن ها استفاده کرد. هر یک از این موارد می تواند بر اساس میزان بودجه، نوع فضا و کارایی آن مورد استفاده قرار بگیرد.
در نهایت این شمایید که باید به دنبال گزینه های مورد علاقه خود باشید. اما چیزی که اهمیت دارد این است که بدانید با هر بودجه ای و حتی در صورت داشتن یک خانه بسیار کوچک و نقلی نیز می توانید ایده هایی را به منظور داشتن یک استایل زیبای دکوراسیون داخلی با بودجه ای محدود پیاده کنید.