رایج ترین اشتباهات طراحی و دکوراسیون داخلی خانه که باید از آن ها پرهیز شود

رایج ترین اشتباهات طراحی و دکوراسیون داخلی خانه که باید از آن ها پرهیز شود

به روز رسانی و تغییر دکور فضای داخلی خانه ها برای افراد مشتاق و علاقه مند به این حرفه، بیش از این که یک کار محسوب شود، مانند یک تفریح و سرگرمی است. در این خصوص حتی الزاما نیازی به ایجاد تغییراتی بسیار گسترده برای ایجاد تغییر نیست، گاهی اوقات حتی تغییراتی بسیار جزئی و کوچک نیز می توانند تفاوت مورد نیاز را ایجاد کنند.
زمانی که بحث طراحی و شکل دهی به یک فضا مطرح می شود و می خواهیم با کمک متریال و اشیای متعددی، سبک و ساختار یک فضا را تغییر دهیم و به چیزی زیبا تر تبدیل کنیم، جزئیات و موارد بسیار زیادی وجود دارد که باید با هم جمع شده و در کنار هم قرار بگیرند تا بتوان به این طریق فضایی مناسب و ایده آل را فراهم کرد.

 

 

 


این جزئیات و موارد را می توان در تمامی بخش ها و حتی در کوچک ترین جزئیات نیز مشاهده کرد. جالب است بدانیم که حتی گاهی اوقات جزئیات ریزی که به چشم نمی آیند، در صورت رعایت نشدن می توانند تاثیری منفی در نتیجه نهایی کار طراحی و دکور یک خانه داشته باشند.
این موارد مانند این که یک فضا تعادل لازم را داشته باشد، هدفی منسجم و یکدست داشتن فضا و اطمینان از این که مبلمان و اکسسوری های مورد استفاده در دیزاین و دکور خانه از مقیاس های مناسب و مشخصات درستی برخوردار هستند، می تواند تفاوت های لازم را ایجاد کند.
به این ترتیب مشخص می شود که یک فضا ساختاری مثبت و تاثیر گذار دارد یا این که اتاق و فضای مورد نظر نمی تواند حس خوبی را منتقل کند. این موارد به برخی از رایج ترین اشتباهات طراحی و دکوراسیون داخلی خانه برمی گردد.
این اشتباهات که حتی در مواردی بسیار جزئی است، می تواند تاثیر نامطلوبی روی نتیجه نهایی کار طراحی و دکور خانه داشته باشد. این تاثیر منفی هم در زیبایی شناختی و هم در کاربردی بودن فضا تاثیر گذار است. در ادامه به بررسی برخی از رایج ترین اشتباهات طراحی و دکوراسیون داخلی خانه می پردازیم.

 

  

 برخی از رایج ترین اشتباهات طراحی و دکوراسیون داخلی

همان طور که گفته شد، بسیاری از کار ها و رویکرد هایی که طراحان و دکوراتور ها در طول فرایند دیزاین و چیدمان یک خانه در پیش می گیرند، به عنوان اشتباه آن ها لحاظ شده و تاثیری منفی روی نتیجه نهایی کار می گذارند. آگاهی یافتن از این موارد اشتباه و پرهیز از آن ها تاثیر زیادی روی میزان موفقیت یک طراحی و ایده های همراه با آن خواهد داشت. به صورت کلی برخی از رایج ترین اشتباهات طراحی و دکوراسیون داخلی که طراحان مرتکب می شوند، شامل موارد زیر است:
•    عدم توجه به ایجاد فضای ذخیره سازی کافی در خانه مورد نظر
•    دنبال کردن هر گزینه ای که مد روز است برای خانه ای که با آن تناسب ندارد
•    کپی کردن از ایده ها و سبک های دیگران
•    عدم داشتن یک برنامه ریزی دقیق و مشخص
•    عدم برنامه ریزی درست برای بودجه مورد نیاز ( عدم بودجه بندی دقیق )
•    عدم توجه به ایجاد یک نقطه کانونی درست در فضا
•    داشتن این تصور اشتباه که همه چیز باید با هم منطبق باشد
•    استفاده کردن از فرش هایی با اندازه های نامناسب
•    عدم توجه به میزان روشنایی و نورپردازی مناسب فضا
•    نادیده گرفتن جریان های ترافیکی فضا و راحتی تردد در بخش های مختلف خانه
•    انتخاب سبک های اشتباه و نامتناسب با خانه مورد نظر
•    عدم توجه به هارمونی رنگ های مورد استفاده در فضا
•    عدم توجه به تعادل و انسجام جزئیات مورد استفاده در خانه
این موارد و طیف وسیعی از نکات و جزئیات دیگر را می توان به عنوان رایج ترین اشتباهات طراحی و دکوراسیون داخلی در نظر گرفت که ممکن است بسیاری از افراد حرفه ای نیز در حین اجرای پروژه مرتکب آن ها شوند. در ادامه برخی از این اشتباهات را به صورت کامل تری توضیح می دهیم.

 

 


عدم توجه به فضای ذخیره سازی کافی در خانه

یکی از رایج ترین اشتباهات طراحی و دکوراسیون داخلی خانه را می توان در عدم توجه به فضا های ذخیره سازی مناسب دنبال کرد. این فضا ها به افراد امکان ذخیره کردن مناسب وسایل را داده و از بهم ریختگی و آشفتگی خانه و بخش های متفاوت آن جلوگیری می کند.
ترفند های هوشمندانه طراحی داخلی در این روز ها، فرصت های بی نظیری را برای ایجاد این فضا های کاربردی فراهم می کند. با کمی دقت و توجه، می توان از بخش های متعدد خانه برای ایجاد فضا های ذخیره سازی مناسب استفاده کرد.
در این خصوص می توان چند مثال بسیار ساده را بیان کرد. برای مثال استفاده از فضای زیرین تخت خواب به عنوان مکانی ایده آل برای ذخیره سازی وسایل. به این ترتیب می توان سرویس خواب را کمی مرتفع تر انتخاب کرد و از کشوها و پارتیشن های مناسب در زیر آن به منظور فضای ذخیره سازی استفاده کرد.
مثال دیگر در خصوص استفاده از شلف ها و قفسه های زیبا روی دیوار هایی است که بلا استفاده مانده اند. به این ترتیب در کنار دیزاین و افزودن وسایل تزئینی به فضای سالن یا اتاق نشیمن، می توان از این قسمت برای فضای ذخیره سازی نیز بهره برد. به این ترتیب با توجه به ایجاد فضای مناسب ذخیره سازی، از انجام یکی از رایج ترین اشتباهات طراحی و دکوراسیون داخلی پرهیز کنید.

 

 

هر چیزی که مد روز باشد نمی تواند برای دکور و چیدمان خانه مناسب باشد

گاهی اوقات افراد به اشتباه تصور می کنند که الزاما با استفاده از متریال ها، اکسسوری ها و وسایلی که مطابق مد روز هستند می توان به یک فضای ایده آل و یک طراحی و دکور داخلی خوب و منحصر به فرد دست پیدا کرد.
نکته ای که در این میان اهمیت دارد، توجه به تعادل و تناسب تمامی جزئیات است. سبک طراحی و دکور مورد استفاده در خانه مورد نظر، تعیین می کند که از چه جزئیات و وسایلی باید استفاده کرد. اگر مبلمان مد روزی را خریداری کنید که با سبک کلی فضا سازگاری نداشته باشد، این امر می تواند انسجام و هماهنگی فضا را به هم بریزد.
حتی یکی از رایج ترین اشتباهات طراحی و دکوراسیون داخلی این است که از گزینه هایی در فضا استفاده شود که هنوز کارایی و عملکرد شان ثابت نشده است. وسایل و گزینه هایی که آزمایش خود را پس داده اند و کارایی آن ها به اثبات رسیده است، می تواند منجر به اطمینان از نتیجه نهایی کار شود.