آموزش نورپردازی در معماری

نورپردازی در معماری به چه معناست؟

نورپردازی در معماری رشته ای بین طراحی داخلی ، معماری و الکترونیک است و امروزه در بسیاری از معماری های مدرن کاربرد دارد. در بسیاری از مواقع معماری های ساختمان را به گونه طرح ریزی میکنند که مقابل نور طبیعی خورشید جلوه های زیبایی را می آفریند. با توجه به اینکه این رشته بخصوص در سالهای اخیر بسیار فراگیر شده است اقدام به برگزاری دوره آموزش نورپردازی در معماری ساختمان کرده ایم که در ادامه می توانید اطلاعات بیشتر درباره این دوره را مشاهده کنید.

نورپردازی تاثیر زیادی روی اتاقهای خانه ی شما و یا محل کار شما در اداره دارد. یک اتاق زیبا می تواند به دلیل وجود نورپردازی بد، بد به نظر برسد و یک فضای زشت می تواند به وسیله ی یک نورپردازی با کیفیت، بهتر دیده شود. در سالهای اخیر در بین طراحان و همچنین معماران ایران و جهان ، توجه زیادی به نور، نور پردازی و طراحی نورپردازی شده است.
یکی از دلایل اصلی این اتفاق ، افزایش آگاهی به این است که معماری در سال های اخیر متفکرانه تر شده و بیشتر از فرم های آزاد استفاده می کند.
این موضوع نیاز به نورپردازی با کیفیت در معماری را بالا برده است. طراحی نور خوب نیازمند شناخت تجهیزات نورپردازی و تاثیرات نور می باشد .
ممکن است در گذشته کسانی که با مسائل فنی بیشتر آشنا بودند برای یک ساختمان با متریال های موجود در بازار نورپردازی انجام می دادند .
ولی اهمیت به نور و سایه ها و در آوردن حجم ها در طراحی های داخلی و نمای خارجی ساختمان باعث شده هنر نورپردازی نیازمند امکانات متمایز و متنوع در مورد نورپردازی باشد .

دوره تخصصی آموزش نورپردازی در معماری ساختمان

نورپردازی در معماری نیازمند آشنایی با مفاهیم متعددی است، ازجمله: کسب اطلاعات درباره محیط، اطلاعات درباره تجهیزات نور و روشنایی، توجه به میزان مصرف انرژی، طراحی بصری سیستم نورپردازی، نحوه ایجاد کنتراست بین فضا های بیرونی و داخلی، دانستن روانشناسی نور، تاثیر احساسی نور بر انسان و ... . 

بنابراین نحوه اجرای یک نورپردازی خوب در یک ساختمان نیازمند تخصص و کسب و مهارت است. آموزشگاه پویا اندیش با برگزاری دوره های آموزش نورپردازی در معماری و ساختمان اقدام به تربیت متخصصین در این حوزه کرده است. شما می توانید با شرکت در این دوره از آموزش اساتید بزرگ این رشته بهره ببرید و پس از اتمام دوره و کسب مدرک، به سرعت وارد بازار کار این حوزه شوید.

دوره آموزش نورپردازی در معماری ساختمان

پیش نیاز دوره های آموزش نورپردازی ساختمان

دوره های نورپردازی ساختمان هیچ پیش نیازی ندارد و هر آنچه که پیش نیاز آن هست داخل دوره معماری نور گنجانده شده است. بنابراین تمام مباحث مرتبط با معماری، نور، روانشناسی نور، نحوه نورپردازی در فضاهای بیرونی و داخلی را به طور کامل از 0 تا 100 در این دوره آموزش می بینید.

اما آموزش نور و روشنایی تنها محدود به این کلاس ها نمی شود. در کنار گروه دیزاین داخلی ما با سابقه طولانی می توانید علاوه بر کسب تخصص در این حوزه با افراد نام آشنا در این صنعت ملاقات کنید و سریع تر وارد بازار کار شوید.

 • از هنرجویان نورپردازی دعوت می شود تا به همراه اساتید مربوطه در نمایشگاه های بین المللی معماری و صنعت ساختمان حضور داشته باشند.
 • فیلم های آموزشی اصول روشنایی و نور در اختیار هنرجویان قرار خواهد گرفت
 • امکان شرکت در بیش از 50 ورک شاپ هنری و برگزاری نمایشگاه ها با حضور کارآموزان و اساتید دانشگاهی 

دوره آموزش معماری نور مناسب چه کسانی است؟

دوره های آموزش نورپردازی مناسب کسانی است که به موفقیت های بیشتر پروژه های معماری و طراحی داخلی خود اهمیت می دهند .

 • مناسب کسانی است که به دنبال متفاوت بودن در طراحی های خود می باشند .
 • مناسب کسانی است که می خواهند با رشته نورپردازی ساختمان کسب و کار خود را گسترش دهند .
 • مناسب کسانی است که می خواهند وارد بازار کار طراحی نور شوند .
 • مناسب هنرجویان رشته های طراحی داخلی معماری عمران برق و کسانی است که به دنبال وارد شدن به بازار کار طراحی نور می باشند.

سرفصل های دوره آموزش نورپردازی نمای ساختمان

سرفصل های آموزشی دوره های نورپردازی نمای ساختمان که همراه با بازدید های اجرایی از نحوه اجرا و پروژه های در حال اجرای نورپردازی مختلف می باشد است ، به شرح ذیل می باشد.

 • آشنایی با اصول روشنایی . آشنایی با ساختمان و مشخصات لامپها .
 • آشنایی با ساختمان چراغها و ارزیابی آن جهت استفاده بهینه در فضای مناسب .
 • آشنایی با انواع نورپردازی . آشنایی با محاسبات روشنایی .
 • آشنایی با نرم افزار روشنایی DIALUX و استفاده کاربردی از آن در طراحی نورپردازی .
 • آشنایی با تجهیزات نورپردازی .
 • تحلیل نمونه فضاهای روشنایی مختلف و بکارگیری استانداردهای نورپردازی در:
 • نورپردازی داخلی
 • نورپردازی منازل مسکونی نورپردازی دفاتر اداری نورپردازی مراکز آموزشی
 • نورپردازی فروشگاه ها ، مراکز تجاری ، مغازه ها نورپردازی مجموعه های ورزشی
 • نورپردازی بیمارستان ها و مراکز درمانی نورپردازی سقف .
 • نورپردازی نمای ساختمان
 • آموزش هدف و نحوه محاسبه هزینه های عملیاتی نورپردازی .
 • بازدید های اجرایی از انواع پروژه های نورپردازی ساختمان

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره دوره آموزش طراحی دکوراسیون داخلی کلیک کنید.

 

گواهی پایان دوره آموزش نورپردازی ساختمان

گواهی پایان دوره ی آموزشی رشته نورپردازی ساختمان تصویرگران پویا اندیش به دو زبان فارسی و یک زبان منتخب از طرف هنرجویان این مرکز به نسبت کشور مورد نظرشان جهت تحصیل یا کار صادر می گردد ، که این گواهی ترجمه شده به تایید قوه قضائیه می رسد و به همراه گواهی پایان دوره داخلی آموزشگاه در اختیار هنرجویان محترم قرار می گیرد.
دعوت از هنرجویان کلاس های نورپردازی ساختمان به همراه اساتید مربوطه جهت حضور در نمایشگاه های بین المللی روشنایی و نور و دکوراسیون داخلی و معماری . برگزاری همایش ها و ورکشاپ های نورپردازی ساختمان و دکوراسیون داخلی با حضور و سخنرانی اساتید رشته های نورپردازی و دکوراسیون داخلی .

مزایای نورپردازی و روشنایی در معماری ساختمان 

 • ایجاد احساسات مثبت با نورپردازی خوب

نورپردازی خوب در ساختمان، باعث ایجاد احساسات مثبت می شود که می توانند اهمیت زیاد کیفیت زندگی را نشان دهند و می توانند روی آرامش،
بازده و حتی سلامت فرد تاثیر بگذارند. به طور میانگین، حدود 20 درصد از مصرف انرژی در یک ساختمان، برای روشنایی استفاده می شود.
ارزش نورپردازی مناسب را در معماری دست کم نگیرید، زمانی را به بررسی بازده انرژی تجهیزاتی که در طرح نورپردازی خود دارید، اختصاص دهید.
کیفیت نورپردازی خوب در طراحی به تعادل بین سه رکن بستگی دارد:

 • نیازهای انسان ها
 • ملاحظات معماری
 • بازده انرژی

با ارزش تر شدن بنا و ساختمان با نورپردازی خوب
بارها نشان داده شده است که کیفیت نورپردازی یک ساختمان، روی افرادی که در آن هستند تاثیر می گذارد. بنابراین، رضایت و بازده یک کارمند در اداره، می تواند به طور مثبتی تحت تاثیر یک طراحی نورپردازی خوب قرار بگیرد. مالکان یا مدیران ساختمان ها می توانند با سرمایه گزاری در یک نورپردازی خوب و با کیفیت، به ارزش ساختمان خود بیافزایند و از هزینه های مصرفی کم کنند.
بر کسی پوشیده نیست که مردم به یک ساختمان، مجتمع تجاری یا پارکی که طراحی نور زیبایی داشته باشد ، بیشتر جلب می شوند. نورپردازی خوب ، خلق و خو و میل بودن در چنین فضاهایی را بهبود می بخشد و می تواند سهم زیادی در ایجاد حس سلامتی داشته باشد.
 

 • نورپردازی
دیدگاه خود را ارسال کنید
نام:  *  نظر:  * 

ایمیل: