اصول فنگ شویی در دکوراسیون خانه

فنگشویی در دکوراسیون منزل

به طور کلی فنگشویی، به معنای قرار دادن هرچیز در جای صحیح خود، به صورت اصولی و با رعایت نظم فرم است؛ به عبارتی، فنگشویی در لغت به معنای آب و باد و ایجاد تعادل میان عناصر است. 
آیا می ‌دانید رعایت اصول فنگشویی در محل کار یا منزلتان می ‌تواند برایتان خوشبختی به ارمغان بیاورد؟ در واقع، ثروت پشت در خانه تان به انتظار ایستاده و سال ‌هاست که بخت و اقبال، زنگ خانه‌ تان را می فشارد. رعایت اصول فنگشویی باعث می‌ شود که موج ثروت و خوشبختی روانۀ خانه‌ تان شود و روابط خوب و موفقی را تجربه کنید. فنگشویی، خانه ‌تان را روی ستارۀ درخشان اقبال می ‌نشانَد؛ همچنین رعایت اصول فنگشویی باعث می‌ شود که خستگی یک روز کاری از تنتان به در آید و انرژی ‌های مثبت در جسم و روحتان  جریان یابد.
اگر می‌ خواهید خانه یا آپارتمان جدیدی را بخرید یا اجاره کنید، یا حتی اگر قصد دارید در همین خانۀ کنونی ‌تان زندگی کنید، نکاتِ مهم فنگشویی در دکوراسیون داخلی را به شما خواهیم گفت تا از تاثیرات شگفت ‌انگیز آن در زندگی ‌تان بهره‌ مند شوید. با تصویرگران پویااندیش همراه باشید!

فنگشویی چیست؟

طبق تعریف فرهنگ لغت کمبریج، فنگشویی یکی از باورهای سنتی و باستانی چینی است که بر اساس آن، نحوۀ ساختنِ خانه و نوع چیدمان آن، بر سلامت، موفقیت و شادی انسان، تاثیر می‌ گذارد. در ادامه، خواهیم گفت که قوانین فنگشویی چیست و چگونه بر زندگی انسان اثر می ‌گذارد. 

نقش فنگشویی در دکوراسیون داخلی منزل

اگر دکوراسیون منزلتان را بر اساس اصول فنگشویی چینی بچینید، انرژی qi در خانه ‌تان جریان می ‌یابد و از مزایای آن بهره‌ مند خواهید شد که برخی از آن ها عبارت اند از:
 • آرامش در خانه‌ تان برقرار می ‌شود؛
 • ثروتمند می ‌شوید؛
 • در شغلتان پیشرفت می‌ کنید؛
 • در روابط‌ عاطفی و اجتماعی ‌تان موفق می ‌شوید؛
 • سلامت روحی و جسمی‌ تان بهبود می‌ یابد؛
 • از بروز حوادث ناگوار جلوگیری می ‌کنید؛
 • شاد می‌ شوید و انگیزه و انرژی ‌تان افرایش می ‌یابد؛
 • از لحاظ تحصیلی، پیشرفت می ‌کنید؛
 • خلق و خوی ‌تان بهبود می ‌یابد؛
 • توانایی تفکر و یادگیری‌ تان بهبود و افزایش می ‌یابد.

اصول فنگشویی اتاق خواب

بعد از ورودی خانه، اتاق خواب مهم ترین قسمت خانه است. بر اساس اصول فنگشویی چینی، سایزِ اتاق‌ های خانه باید متناسب باشد، نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک. از خانه هایی با اتاق ‌های ال مانند، دوری کنید؛ چرا که یادآور چاقوهای قصابی بزرگ است و انرژی را از خانه دور می ‌کند. مکان ‌های خصوصی خانه، مثل اتاق خواب‌ ها، بهتر است از در ورودی فاصلۀ بیشتری داشته باشند. در زمان‌ های قدیم نیز مسن ‌ترین اعضای خانواده، مثل پدربزرگ و مادربزرگ، در اتاق ‌های دور از در ورودی زندگی می ‌کردند. هرچه فاصلۀ قسمت ‌های خصوصی خانه از در ورودی بیشتر باشد، امنیت، قدرت و اثرگذاری ‌تان بیشتر خواهد بود. اتاق خواب ‌ها نباید در راهرویی تنگ و بلند قرار داشته باشند. این برخلاف اصول فنگشویی اتاق خواب است.
بر اساس قوانین فنگشویی، تختخواب، میز تحریر و اجاق گاز، سه مکان اثرگذار در خانه هستند. تختخواب، نماد شماست، میز تحریر، نماد کارتان است و اجاق گاز، نماد ثروت و نحوۀ تغذیه‌ تان است؛ بنابراین، باید چیدمان منزلتان به گونه ‌ای باشد که این سه مکان، در مقر فرماندهی ‌تان قرار داشته باشد. شما وقتی در مقر فرماندهی‌ قرار دارید که بتوانید به در ورودی احاطه داشته باشد، نه اینکه درست رو به‌ روی آن باشید. زمانی می ‌توانید ادعا کنید که برنامه فنگشویی در چیدمان منزل‌ تان به‌ درستی اجرا شده است که تختخواب، میز کار و اجاق خانه ‌تان در مقر فرماندهی باشند. 
راه ‌های زیادی برای چیدن اتاق خواب بر اساس اصول فنگشویی وجود دارد؛ اما اولین قدم، خارج کردن همۀ چیزهایی است که حواستان را پرت می کند؛ مانند تلویزیون، کامپیوتر، وسایل ورزشی و کتاب. برای انتخاب جای تختخواب، از همان قانون مقر فرماندهی استفاده می‌ کنیم. تختخواب نباید رو به ‌روی در اتاق باشد،  باید از هر دو طرف قابل دسترسی باشد و یک طرف آن به دیوار نچسبیده باشد. اگر هم نمی‌ توانید تختخواب را در جایی قرار دهید که به در اتاق مسلط باشید، می‌ توانید آینه ‌ای بزرگ رو به ‌روی در اتاق قرار دهید و از  این طریق، به در اتاق احاطه داشته باشید. البته آینه نباید رو به ‌روی تختخواب باشد، چون باعث ایجاد اختلال در خوابتان خواهد شد. هنگام خواب، سرتان را به سمت دیوار قرار دهید، نه پنجره و در، تا خوابی عمیق و راحت داشته باشید. هنگام خواب، نور اتاق باید متعادل باشد، نه خیلی تاریک و نه خیلی روشن.
بهتر است تلویزیونی در اتاق خوابتان نباشد، چون می ‌تواند خوابتان را مختل کند؛ اما اگر دوست دارید در اتاق خواب، تلویزیون داشته باشید، وقتی تلویزیون خاموش است، روی آن را بپوشانید؛ زیرا انرژی تلویزیون و جنبۀ الکتریکی آن باعث ایجاد اختلال در انرژی اتاقتان خواهد شد. 

اصول فنگشویی آشپزخانه

آشپزخانه باید نزدیک به در ورودی باشد. اگر آشپزخانه نزدیک به در ورودی باشد، اشتهای اعضای خانه افزایش می‌ یابد. آشپزخانه باید روشن، جذاب و آرام باشد. بر اساس قواعد فنگشویی، بهتر است اتاق ناهارخوری، کنار آشپزخانه ‌تان باشد. آینه‌ ای بزرگ به دیوار اتاق ناهارخوری ‌تان نصب کنید تا فضا بزرگ تر و غذاها دوبرابر به نظر برسند. اتاق ناهارخوری بزرگ باعث می ‌شود که احساس خوشبختی کنید و ثروت روانه خانه‌ تان شود. اجاق گاز، عنصر آتش فنگشویی است و جایگاه آن در آشپزخانه بسیار مهم است. جنوب و جنوب غربِ آشپزخانه، بهترین مکان برای قرار دادن اجاق گاز است. فقط به یاد داشته باشید که اجاق گاز نباید درست رو به‌ روی در آشپزخانه باشد، البته اگر آشپزخانه تان در دارد!
روی کابینت‌ های آشپزخانه، نباید فضای خالی وجود داشته باشد. اگر فاصلۀ کابینت تا سقف زیاد باشد، روی کابینت ‌ها گرد و خاک می ‌نشیند و انرژی qi به جای اینکه در خانه جریان پیدا کند، روی کابینت ‌ها جمع می ‌شود. در اصول فنگشویی آشپزخانه، تدابیری برای پر کردن این فضای خالی هم وجود دارد. می ‌توانید این فضا را با گل ‌های طبیعی و مصنوعی یا لوازم تزیینی زیبا پر کنید. گل و اجسام زینتی، هم فضا را زیبا و دل‌ انگیز می ‌سازند و هم انرژی را به سوی خانه سوق می ‌دهند. در دکوراسیون آشپزخانه ‎‌تان، از رنگ‌ های سفید، طوسی و آبی ملایم حتماً استفاده کنید. 
این  نکته را به یاد داشته باشید که درِ حمام و آشپزخانه، نباید رو به ‌روی یکدیگر باشند، چون هم برخلاف اصول فنگشویی است و هم سلامت ‌تان را به خطر می ‌اندازد. 

اصول فنگشویی اتاق پذیرایی خانه 

درِ ورودی خانه، باید بزرگ باشد و به سوی راهرویی بزرگ و وسیع گشوده شود، نه یک ورودی باریک و کوچک. راهروی بزرگ، سلامتی، ثروت و خوشبختی را بیشتر می‌ کند. فاصلۀ در ورودی منزلتان تا دیوار یا راه‌ پله، نباید کمتر از 6 فوت باشد، باید نور کافی در راهروی خانه وجود داشته باشد؛ لامپ پر نور هم می ‌‌‌‌‌‌‌‌تواند نور کافی برای این فضا را فراهم کند. از خریدن یا اجاره‌ کردنِ خانه‌ هایی که پنجره یا در دیگری رو به ‌روی در ورودی ‌شان قرار دارد، دوری کنید؛ زیرا انرژی qi در این خانه ‌ها باقی نمی ‌ماند و از خروجی دیگری بیرون می ‌رود؛ در ضمن، کنار در ورودی خانه ‌تان، نباید هیچ در دیگری وجود داشته باشد؛ چرا که در این حالت، انرژی سرگردان می ‌شود و مسیرش را گم می‌ کند. 
بر اساس اصول فنگشویی خانه، پذیرایی خانه ‌تان باید نزدیک به در ورودی باشد و اتاق خواب هایتان عقب‌ تر ، و با در ورودی فاصله داشته باشد؛ چرا که اتاق پذیرایی، عمومی ‌ترین جای خانه ‌تان است و اعضای خانواده در این مکان دور هم جمع می‌ شوند و از میهمانان پذیرایی می‌ کنند. این کار باعث می‌ شود فضای خانه ‌تان صمیمی و آرام شود. اتاق پذیرایی باید بزرگ باشد تا خودتان و میهمانانتان بتوانید در آن راحت باشید و همچنین، انرژی در آن جریان داشته باشد. 
پنجره ‌های خانه باید بزرگ باشند و به طور کامل، باز شوند. متخصصان فنگشویی چینی معتقدند که ورود هوای تازه به خانه باعث می ‌شود که انرژی qi در خانه جریان یابد و اگر پنجره ‌ها کوچک باشند یا به طور کامل، باز نشوند، از ورود این انرژی کاسته می ‌شود؛ در ضمن، همیشه شیشه های  پنجره‌ هایتان را تمیز کنید؛ چرا که پنجره، نماد چشم ‌انداز شما به سوی جهان است. برای پاک کردن شیشه‌ ها از مواد غیر شیمیایی، مانند آب و سرکه، استفاده کنید. پنجره‌ ها را به مدت 9 دقیقه باز بگذارید تا انرژی مثبت در خانه ‌تان جریان پیدا کند. در فنگشویی، عدد 9 ، مبارک است. در اتاق پذیرایی ‌تان، گل‌ های طبیعی قرار دهید تا انرژی در خانه جریان پیدا کند. 
اگر می ‌خواهید اتاق پذیرایی ‌تان را با آثار هنری تزیین کنید، باید چند نکته را در ذهن داشته باشید. انتخاب آثار هنری به سلیقه و زندگی شخصی شما مربوط می‌ شود. در مورد فنگشویی هنر در خانه، به سه نکته توجه داشته باشید: 
 • اول اینکه، از طریق یک اثر هنری، مانند نقاشی، رنگ ‌های معنادار در فنگشویی را وارد محل زندگی‌ تان می ‌کنید؛ به عنوان مثال، رنگ قرمز آتشین، انرژی آتشین برای عشق را در شما شعله ‌ور می سازد. 
 • دوم اینکه، تا حد امکان از آثار هنری ‌ای که خاطره ‌ای را در ذهنتان تداعی می کند دوری کنید. ممکن است این آثار،  احساس منفی ‌ای را در شما ایجاد کنند، شما را به یاد عشق از دست رفته‎‌ تان بیندازند یا اینکه غمگینتان کنند. این آثار را دور بریزید!
 • در نهایت، آثار هنری سخیف را وارد اتاق پذیرایی‌ خانه ‌تان نکنید. این آثار، انرژی منفی دارند و افسرده ‌تان می‌ کنند.
در اصول فنگشویی، جای بخاری در اتاق پذیرایی بسیار اهمیت دارد. اگر بخاری در شمال شرق خانه باشد، آرامش را به خانه می ‌آورد، تفکر را آسان می‌ سازد و سبب پیشرفت تحصیلی می ‌شود. وجود بخاری در قسمت ‌های جنوب و جنوب غربی خانه سبب افزایش عشق و محبت می ‌شود؛ در واقع، بر اساس نقشۀ باگوآ، باید در قسمت جنوب، جنوب غرب و جنوب شرق خانه، از رنگ‌ های قرمز، صورتی و نارنجی استفاده کنید تا علاقه و محبت در خانه‌ تان افزایش یابد. بر اساس اصول فنگشویی، اگر تلویزیون را در شمال خانه قرار دهید، در شغلتان پیشرفت می ‌کنید و اگر آن را در جنوب خانه قرار دهید، احترام و شهرت به دست می ‌آورید. 
در انتخاب اثاثیه منزل، از اجسام زاویه دار بپرهیزید. بر اساس اصول فنگشویی، این اجسام، «پیکان ‌های سمی» هستند و انرژی منفی را وارد خانه می ‌کنند؛ از این رو، باید اجسام بدون زاویه انتخاب کنید. البته در این مورد، میزهای عسلی، استثنا هستند. برای اتاق پذیرایی، عسلی ‌های مستطیل و مربع انتخاب کنید، نه عسلی ‌های گرد. 
اگر در خانه ‌تان راه‌ پله دارید، به این اصول فنگشویی توجه کنید. آنچه در مرکز خانه‌ رخ می ‌دهد، بر چگونگی حال و اوضاع همۀ ساکنان خانه تاثیر می ‌گذارد. بهتر است راه‌ پله و حمام، در مرکز خانه قرار نداشته باشد. بر اساس اصول فنگشویی، راه پلۀ مارپیچ در خانه ممنوع است. وجودِ راه ‌پله در مرکز خانه، مانند گرهی در قلب خانه است. این راه‌ پله، تعادل انرژی را در خانه برهم می‌ زند و باعث می‌شود انرژی از خانه خارج شود. به طور کلی، وجودِ پله ‌های زیاد در خانه، برخلاف اصول فنگشویی است. پله‌ های زیاد باعث می ‌شود پستی و بلندی ‌های زندگی‌ تان زیاد شود. ابتدا و انتهای راه پله نباید به سوی در باشد. راه ‌پله ‌های خانه باید محکم باشند. اگر هم راه‌ پله ‌تان به سوی در ورودی ‌تان است، باید حایلی میان در و راه پله قرار دهید تا انرژی از خانه ‌تان بیرون نرود. در قسمت شرق، جنوب شرقی و جنوب خانه، راه‌ پلۀ چوبی قرار دهید و در قسمت شمال، شمال غربی یا غرب خانه، راه ‌پله ‌های فلزی به کار ببرید و در قسمت جنوب غربی، شمال شرقی، غرب و شمال غربی خانه، از راه‌ پله ‌های بتنی استفاده کنید.  

نتیجه

در انتها نتیجه می گیریم که با رعایت نظم و سادگی ، می توانیم به جهان زندگی مان نیز نظم و ثبات ببخشیم و انرژی های منفی و مخرب را از خود دور سازیم. به طور حتم، داشتن هدف، خودشناسی و تمرکز بر افزایش عزت نفس، به ما کمک می کند تا به آرامش و لذتی عمیق تر و پایدارتر برسیم و بیاموزیم که حال خوبمان از هر ثروتی ارزشمندتر است! بنابراین با آگاهی از این اصول می توانیم فضای محل زندگی و کارمان را مملو از انرژی های مثبت و آرامش بخش کنیم و با گشوده شدن گره های زندگی مان، به آرامش و لذت ملموس تر و عمیق تری دست یابیم. فنگشویی، اصولی را به ما می آموزد که سریع تر به این آرامش دست یابیم!