آموزش بخش 14 تری دی مکس

 

 

 

 

 

 

 

 

بر حسب نیاز می توانیم از گزینه edit name selection set (sub object )  نیز استفاده نماییم, که در این صورت دسته انتخابی را در داخل sub object  ها هم می توانیم ذخیره کنیم. وقتی ما در داخل sub object  قرار داریم قسمت edit name selection set  از لحاظ شکلی و نوع کاربری نیز تغییر خواهد کرد.

 

این پنجره یک پنجره modal  می باشد و به زیر این پنجره دسترسی نخواهیم داشت.

 

 

 

 

 

در پنجره(Sub Object) edit name selection set قادر نیستیم که  ,گروه جدیدی را ایجاد نماییم, ولی همچنان همانند کادر selected by name  , از دو کلید ctrl   و   shift   می توانیم استفاده کنیم.

 

 با گرفتن کلید ctrl  قادر هستیم که گروهی را به گروههای قبلی اضافه ای را داشته باشیم  و با کمک گرفتن از کلید shift  ,خواهیم توانست با انتخاب گروه اول و آخر به صورت یکجا تمام گروهها را بلوکه کنیم و انتخابی را انجام دهیم.

 

 

 

توسط گزینه delete  گروه مورد نظر را حذف می کند.

 

: با ایجاد نمودن دو گروه انتخابی ,در داخل sub object  مورد نظرمان , , هنگامی گزینه      (a-b ) subtractرا فعال می کنیم ,گروه b را از گروه a  کسر می کند و چنانچه گزینه                                  

 

(b-a ) subtract را فعال نماییم گروه ها را بر عکس بالا از هم کسر می کند.

 

با در دست داشتن گزینه combine  ,این امکان ایجاد می شود که دو تا گروه انتخابی را با همدیگر ترکیب کنیم.

 

فرمان intersection باعث میشود که مرکز بر خورد یا قسمت مشترک دو گروه را برای ما ترکیب و در قالب یک گروه انتخابی گردد.

 

این پنجره فقط در داخل sub object  به این شکل خواهد بود و اگر یک گروه انتخابی در اختیار داشته باشیم و بخواهیم ,این گروه را جابه جا کنیم ؛این انتقال فقط بین دو شی که از لحاظ مثلا:تعداد vertex   با هم مشترک هستند رخ می دهد و همچنین از لحاظ مدل editable  نیز باید با یکدیگر هماهنگ باشند.

 

 

 

در  edit menu  ,چنانچه پارامتر select all  را فعال نماییم , تمام اشیا موجود در داخل صحنه را برای ما انتخاب می کند که hot key  آن برابر با کلیدctrl + a    میباشد .

 

 

 

همچنین با فعال نمودن گزینه select none   ,می توانیم اشیا را از حالت انتخاب خارج کنیم که با گرفتن کلید ctrl  + d   از روی keyboard  این گزینه فعال می گردد.

 

 

 

با انتخاب یک شی در داخل صحنه و فعال نمودن گزینه select invert  ,اشیای دیگر را برای ما انتخاب می نماید, که توسط کلیدهایctrl  +   i     قادر هستیم که به این گزینه دسترسی پیدا کنیم .

 

 

 

در واقع توسط گزینه  select byقادر خواهیم بود که , انتخابی را بر روی اشیا موجود در صحنه بر اساس رنگ , نام ,region  داشته باشیم .

 

با فعال نمودن گزینه  select by color  ,تمام اشیا با رنگ های مشابه را  انتخاب می کند.

 

 

 

 

 

بر اساس نام و کادر  region نیز می توانیم انتخابی را در داخل صحنه ایجاد کرد.

 

 

 

 

 

نرم افزار دارای 2 حالت انتخاب می باشد یکی window     و دیگری    crossing    که این قابلیتها در main toolbar  نیز موجود می باشند و قادر هستیم بین این دو حالت جابجایی را نیز  انجام دهیم  ,که به طور پیش فرض این گزینه روی حالت crossing  می باشد.

 

 

 

با باز کردن کادر region تمام اشیا, چه اشیایی که به صورت کامل در این کادر قرار       می گیرند و چه اشیای که به صورت نیمه در این کادر قرار گرفته اند, همه برای ما انتخاب   می شوند این اتفاق به دلیل اینکه ما در مد crossing  هستیم صورت می پذیرد ولی وقتیکه  حالت window را انتخاب نماییم فقط اشیایی که داخل کادر region  ما قرار دارند انتخاب میشوند حتی اگر مقدار کمی از شی هم, بیرون باشد ,عمل انتخاب بر روی آن شی صورت نمی پذیرد.

 

ما از قابلیت اتوماتیک cross و windowهم می توانیم استفاده کنیم چنانچه ما از راست به چپdrag  و یا کادری رو باز کنیم حالت cross رخ    می دهد و همه اشیا انتخاب می شوند و اگر از چپ به راست کادری را باز کنیم ,به حالت window   دسترسی پیدا می کنیم  و فقط  اشیای که کاملا در داخل کادر هستند انتخاب می شوند .

 

برای دسترسی پیدا کردن به گزینه های بالا میتوانیم از تصاوی زیر استفاده نمایم.

 

 

 

وظیفه گزینه select similar  ,انتخاب کردن گروهی به صورت یکجا ,از اشیایی که شبیه به هم هستند.

 

این گزینه بر حسب فرمت اشیا ,که از کدام نرم افزار در واقع آن شی را وارد کرده ایم, انتخاب را انجام می دهد ,همچنین ما می توانیم حتی بر حسب لایه ها هم انتخابی را بر روی محیط اعمال کنیم .

 

با انتخاب نمودن یک شی به عنوان شی اصلی , چنانچه گزینه  select similar  فعال نماییم,خواهیم دید که تمام اشیای هم تیپ و شبیه را برای ما انتخاب می کند.

 

و همچنین اگر اشیا مرتبط  ,در قالب با یک  ,poly ,mesh  و یا editable  خاص بودند بر حسب نوع آن editable  این انتخاب را انجام می دهند.

 

به کمک این گزینه object  های هم تیپ که در واقع دارای تشابهی هستند را می توانیم به صورت هم زمان و با یک کلیک انتخاب کنیم.

 

 

 

در داخل خود نرم افزار 3d max  ما بر حسب فرمت ها و نوعهای مختلف اشیا می توانیم انتخابی را داشته باشیم ,برای دسترسی پیدا کردن به گزینه  select similar  از روشها زیر می توانیم استفاده کنیم :

 

که اولین روش فعال کرد کلیدها ctrl   +   Q     می باشد , روش بعد استفاد کردن از منوی edit  و انتخاب نمودن این گزینه است .

 

 

 

 

 

   و آخرین راه استفاده کردن از quad menu   می باشد.

 

 

 

 

 

پایان

 

 

 

 

 

تالیف و کوتاه شده از آموزش های ویدئویی 3Ds Max استاد ارجمند مهدی بندری

 

 

طراحی داخلی منزل با تری دی مکس  - تصویرگران پویا اندیش