اهمیت طراحی کابینت در طراحی و دکور آشپزخانه

اهمیت طراحی کابینت در طراحی و دکور آشپزخانه

یک آشپزخانه با جزئیات و بخش های متفاوتی که دارد تکمیل می شود و چگونه چیده شدن تمام این بخش ها در کنار هم ظاهر یک آشپزخانه زیبا و ایده آل را به معرض نمایش خواهد گذاشت. علاوه بر وسایل مورد استفاده در آشپزخانه نظیر یخچال و فرگاز و ...، کابینت ها یکی از مهم ترین وسایلی است که در دیزاین و چیدمان آشپزخانه ها دخیل اند.
نوع کابینت ها و نحوه چیدمان آن ها در فضای مورد نظر می تواند تاثیر بسیار زیادی در چگونه دیده شدن یک آشپزخانه و زیبایی و کارایی آن داشته باشد. از این رو یکی از شاخه های حرفه ای طراحی، بر طراحی کابینت متمرکز است.

 


اهمیت طراحی کابینت در پروژه های طراحی داخلی، دکوراسیون و بازسازی خانه ها بسیار پررنگ است. چرا که اگر این فرایند به صورت اصولی و بر اساس تخصص و مهارت لازم صورت نگیرد، می تواند تاثیری به مراتب منفی بر ظاهر و عملکرد یک آشپزخانه داشته باشد.
به همین دلیل نیز امروزه شاهد افزایش تقاضا برای این شاخه هستیم. افراد علاقه مند می توانند با گذراندن دوره های تخصصی، به یک طراح کابینت حرفه ای تبدیل شوند. در مقابل حتی مشتریان نیز بیش تر به دنبال افراد متبحری هستند که بتوانند با استفاده دانش و مهارت خود، بهترین و ایده آل ترین طراحی کابینت را برای آن ها انجام دهد.
در نتیجه می توان گفت که تا چه اندازه طراحی کابینت ها اهمیت دارد و چرا به آن توجه بیش تری می شود. در ادامه به صورت گسترده تری به بررسی اهمیت طراحی کابینت و نحوه اجرا و انجام آن می پردازیم.

 


اهمیت طراحی کابینت آشپزخانه ها

همان طور که گفته شد، کابینت های یک آشپزخانه بخش جدایی ناپذیری از پروژه های مختلف ساخت، طراحی یا بازسازی یک آشپرخانه هستند. طراحی کابینت های یک آشپزخانه اهمیت زیادی دارد، چرا که این بخش روی عملکرد کلی یک فضا تاثیر گذار است.
از یک رو می توان اهمیت طراحی کابینت را در زیبایی ظاهری آشپزخانه دید. یعنی این که یک آشپزخانه چطور دیده شود و این که تا چه میزان دیزاین کابینت ها با هارمونی کلی فضا هماهنگ است و از نظر ظاهری زیبا دیده می شود، همگی به یک طراحی کابینت بی نظیر بستگی دارد.
از جنبه دیگر، می توان میزان مهم بودن طراحی کابینت را در عملکرد و کارایی یک فضا در نظر گرفت. در واقع یک طراحی اصولی و درست می تواند یک فضای حتی به نسبت کوچک را به یک آشپزخانه جا دار و دلباز تبدیل کند.
این امر موجب افزایش کارایی و ارتقای عملکرد آشپزخانه می شود. در واقع با یک طراحی اصولی، فضای یک آشپزخانه بیش ترین کارایی را برای ساکنین خواهد داشت. از استفاده بیش تر از فضای موجود گرفته تا افزایش فضا برای جاسازی وسایل و تبدیل آشپزخانه به یک فضای چند منظوره، همگی از مواردی است که نشان دهنده اهمیت طراحی کابینت برای آشپزخانه ها است.

 


طراح کابینت چه جزئیاتی را در طراحی خود وارد می کند؟

حال که به اهمیت طراحی کابینت در دیزاین و طراحی کلی آشپزخانه پی بردیم، باید ببینیم که در این خصوص چه مواردی دنبال می شود. در واقع چه جزئیات و خصوصیاتی در زمره کار هایی قرار می گیرد که یک طراح کابینت انجام می دهد و باید آن ها را در نظر بگیرد.
در درجه اول فضایی که در اختیار طراح است باید در نظر گرفته شود. بر مبنای میزان فضایی که برای طراحی در دسترس است می توان بهترین ایده ها را برای طراحی کابینت ها در نظر گرفت. حداکثر کارایی در کم ترین فضا چیزی است که باید هدف طراح کابینت ها باشد.

 


از طرفی نیز جنس متریال مورد استفاده با توجه به شاخصه های مختلف مانند میزان رطوبت و نوع کاربرد از دیگر مواردی است که در طراحی کابینت در نظر گرفته می شود. قیمت و هزینه هایی که برای کابینت ها باید صرف شود نیز باید در طراحی کابینت ها لحاظ شود.
در نهایت ساختار کابینت ها، طرح و مدل آن ها، رنگ و تعداد آن ها از دیگر مواردی است که در طراحی کابینت در نظر گرفته می شود. باید به خوبی رنگ و مدل کابینت ها با دیگر وسایل و تم رنگی آشپزخانه هماهنگ باشد تا همه جزئیات به خوبی در کنار هم عمل کنند.

 

 

در طراحی کابینت ها چه مواردی را باید در نظر گرفت؟

زمانی که بحث طراحی حرفه ای و کاربردی کابینت های یک آشپزخانه مطرح می شود، باید با در نظر گرفتن برخی موارد پیش از شروع طراحی، کار را آغاز کرد. این موارد تاثیر بسیار زیادی در روند کار و نوع و سبک طراحی صورت گرفته خواهند داشت.
مواردی که برای طراحی کابینت ها باید در نظر گفت، هم پیش از اجرای طرح و هم در زمان اجرای طراحی باید لحاظ شوند. مواردی از جمله سبک و مدل کابینت ها، جنس مواد و ... در زمان اجرا و برخی موارد نیز مانند میزان فضای ذخیره سازی، رنگ دیگر قسمت ها و ... نیز قبل از اجرا باید در نظر گرفته شوند.
به نوعی می توان گفت در کنار اهمیت طراحی کابینت، این موارد به نوبه خود نشان دهنده اهمیت شیوه انجام این کار هستند. در نتیجه پیش از شروع کار باید موارد متعددی را در نظر گرفت و بر اساس این معیار ها فرایند طراحی کابینت را انجام داد. در ادامه این معیار ها را بررسی خواهیم کرد.

  

 
چه معیار هایی باید پیش از طراحی در نظر گرفته شود؟

موارد زیر باز هم نشان دهنده اهمیت طراحی کابینت است. چرا که این موارد نشان می دهد که چرا برای چیدمان کابینت ها در فضای مورد نظر بهتر است حتما این کار به صورت دقیق و اصولی و بر مبنای اصول طراحی کابینت انجام شود. مهم ترین معیار هایی که باید پیش از طراحی در نظر گرفت، شامل موارد زیر می شود:

 

 

•    هدف استفاده از آشپزخانه مورد نظر چیست و برای چه کار هایی از آن استفاده می شود، آیا صرفا مکانی برای آماده سازی غذا است یا این که مکانی برای دور هم جمع شدن خانواده، صرف ناهار و صبحانه و مواردی از این قبیل نیز هست
•    فضای آشپزخانه قرار است به چه شکل با دیگر بخش های خانه مرتبط شود، آیا یک فضای کاملا مجزا است یا این که طرح آن باز است و آشپزخانه با فضا های دیگر نیز در ارتباط است
•    چه میزان فضایی برای طراحی کابینت ها در دسترس است
•    چه وسایل دیگری قرار است در آشپزخانه قرار داده شود و این وسایل چه مدل و رنگی دارند
•    طرح کف و دیوار های آشپزخانه به چه شکل است، این امر نیز اهمیت زیادی دارد چرا که باید طراحی کابینت ها سازگار و متناسب با این بخش ها صورت بگیرد
•    شکل و طرح کلی آشپزخانه به چه شکل است، برای مثال برخی از آشپزخانه ها به شکل U هستند و برخی دیگر L شکل هستند
•    میزان فضایی که برای ذخیره سازی وسایل و دیگر موارد نیاز است نیز حائز اهمیت است و باید با در نظر گرفتن این فضا های ذخیره سازی مورد نیاز، طراحی کابینت ها صورت بگیرد.

 


بهترین شیوه برای طراحی کابینت چیست؟

با وجودی که شیوه های سنتی و دستی و البته مبتنی بر اصول طراحی کابینت برای این امر هنوز هم دنبال می شود، اما شاید بهترین و ایده آل ترین ایده های طراحی کابینت را بتوان در شیوه طراحی هوشمند کابینت ها دنبال کرد.
استفاده از نرم افزار های مختلف برای این منظور، نشان دهنده میزان اهمیت طراحی کابینت و افزایش توجه به این شاخه است. امروزه برای طراحی حرفه ای و بسیار جذاب انواع سبک های کابینت، متناسب با سبک کلی طراحی داخلی خانه، از نرم افزار های تخصصی در این خصوص استفاده می شود.

 


چرا استفاده از نرم افزار های طراحی کابینت ضرورت دارد؟

امروزه بیش تر فرایند های طراحی در حوزه های مختلف به کمک نرم افزار های کامپیوتری انجام می شود. با توجه به اهمیت طراحی کابینت، نرم افزار هایی نیز در این خصوص طراحی و ساخته شده اند که می توانند به راحتی مورد استفاده قرار بگیرند و نتایجی بسیار عالی و حرفه ای را به دنبال داشته باشند.

 


نرم افزار هایی که در حوزه طراحی کابینت مورد استفاده قرار می گیرند می توانند یک الگوی دقیق از کابینت ها را برای ساخت و اجرا ارائه دهند. تمامی جزئیات کابینت از اشکال مختلف گرفته تا برش ها، کشو ها، دسته ها، تعداد قفسه ها و هر جزئیات دیگری را می توان در این نرم افزار ها پیاده و اجرا کرد. مزیت های زیر را می توان به عنوان مزیت های استفاده از نرم افزار های طراحی کابینت در نظر گرفت:

 

 

•    استفاده از نرم افزار ها می تواند به سرعت و در کم ترین زمان ممکن ده ها نمونه و الگو از طرح کابینت های مورد نظر را آماده کند. علاوه بر این می توان الگو های آماده و نزدیک به پروژه را انتخاب کرد و با ایجاد برخی تغییرات در طرح اولیه، به ایده ای مناسب دست یافت.
•    در بخش اسناد ذخیره شده این نرم افزار ها دسترسی به طیف وسیعی از طراحی ها و تصاویر آماده امکان پذیر است. تصاویری از پروژه های اجرا شده که تمامی جزئیات نیز در آن در دسترس است.
•    طراحی کابینت با کمک نرم افزار های تخصصی می تواند به صرفه جویی در وقت کمک کرده و دقت و کیفیت نهایی کار را دو چندان کند.
•    استفاده از اکثر این برنامه ها رایگان است و دسترسی به آن ها نیز بسیار راحت بوده و فضای کاربری راحتی نیز دارند.

 


معرفی برخی از بهترین نرم افزار های طراحی کابینت

همان طور که گفته شد، نرم افزار های مدل سازی و کامپیوتری متعددی برای طراحی حرفه ای و تخصصی کابینت ها وجود دارد که می توان از آن ها در پروژه های مختلف استفاده کرد. برخی از بهترین و کاربردی ترین نرم افزار های طراحی کابینت موجود شامل موارد زیر می شود:
•    نرم افزار Backsplash and Cabinet Design، یک نرم افزار تخصصی که روی طراحی و دیزاین کابینت ها تمرکز دارد
•    نرم افزار اسکچاپ، یک نرم افزار مدل سازی سه بعدی بسیار قدرت مند که برای طراحی داخلی و دکوراسیون منزل کاربرد زیادی دارد و یکی از کارایی های آن استفاده در طراحی کابینت است
•    نرم افزار Ikea Home Planner، یک نرم افزار تحت وب برای طراحی آشپزخانه و کابینت ها
•    نرم افزار Planner 5D، یک نرم افزار سازگار با سیستم عامل اندروید و آیفون با قابلیت رندرینگ سه بعدی مبتنی بر واقعیت
•    نرم افزار Home Hardware Kitchen Design، یکی از بهترین نرم افزار های تخصصی برای طراحی آشپزخانه و کابینت های آن
•    نرم افزار Lowe’s Virtual Kitchen Designer، یک نرم افزار حرفه ای که مدل سازی و طراحی سه بعدی را نیز پشتیبانی می کند
•    نرم افزار Prodboard

 

 

این نرم افزار تنها بخشی از انواع نرم افزار هایی است که می توان برای طراحی کابینت از آن ها استفاده کرد. با توجه به اهمیت طراحی کابینت و گسترش تقاضا برای این شاخه، روز به روز بر تنوع این نرم افزار ها نیز افزوده می شود.