طراحی لنداسکیپ برای باغ و فضاهای سبز مسکونی

طراحی لنداسکیپ برای باغ و فضاهای سبز مسکونی   

اگر مدرنیسم و تکنولوژی بیشتر از این نیز بر جهان احاطه پیدا کند، باز هم انسان به دنبال طبیعت و سرسبزی می ‌گردد تا از آن لذت ببرد؛ حتی با تماشای سرسبزی جلوی در خانه یا رفتن به باغی هر چند کوچک! طراحی لنداسکیپ، امکان ایجاد فضایی سرسبز و اصولی را فراهم می آورد. طراحی لنداسکیپ برای باغ و فضاهای سبز مسکونی، اصول و قواعدی داد که اگر طبق آن ها پیش بروید، دلپذیرترین فضاها را طراحی خواهید کرد. در این مطلب، به طور مفصل خواهیم گفت که چگونه لنداسکیپ طراحی کنیم؟ با تصویرگران پویااندیش همراه باشید!

 

 

اصول مهم طراحی لنداسکیپ باغ

اگر می خواهید به سراغ طراحی باغ و لنداسکیپ بروید، باید اصول مهم طراحی لنداسکیپ باغ را بدانید تا بتوانید لنداسکیپی اصولی و چشم نواز طراحی کند. در ادامه، به اصول طراحی لنداسکیپ می پردازیم و می گوییم که چگونه لنداسکیپ طراحی کنیم.

بودجه تان را مشخص کنید!

پیش از هر کاری، باید بودجه تان را مشخص کنید و بدانید که قرار است چقدر برای طراحی باغتان هزینه کنید. پس از آن، تکلیف¬تان روشن است و می توانید با خیال راحت تری به سراغ انتخاب مواد لازم بروید.

 

به اندازه باغتان توجه داشته باشید!

وقتی می خواهید لنداسکیپ باغتان را طراحی کنید، باید مساحت آن را در نظر بگیرید و بدانید قرار است چه فعالیت هایی در فضایش انجام دهید، پس از آن می توانید به سراغ طراحی بروید.

سبک مورد نظرتان را انتخاب کنید!

برای طراحی باغ، باید بدانید که قرار است باغتان را به چه سبکی طراحی کنید تا بتوانید مواد و لوازم مورد نیازتان را با توجه به سبک انتخابی تان خریداری کنید.

 

نقطه کانونی را از یاد نبرید!

نقطۀ کانونی در طراحی باغ نیز اهمیت دارد. باغ شما باید حداقل یک نقطۀ کانونی داشته باشد. امکان وجود چند نقطۀ کانونی نیز وجود دارد؛ اما یادتان باشد که در تعداد آن نباید زیاده روی کنید.

سیستم آبیاری باغ را جدی بگیرید!

در طراحی سیستم آبیاری باغ بسیار دقت کنید. این قسمت از باغ، نقش مهمی در طراوت و سرسبزی باغ شما دارد؛ از این رو، در طراحی آن باید خیلی دقت کنید و کاملا اصولی پیش بروید.

 

به چرخه رنگ ها توجه کنید!

هر وقت خواستید به سراغ طراحی بروید، حتماً نگاهی نیز به چرخۀ رنگ ها داشته باشید. در طراحی باغ نیز همین کار را انجام دهید و همۀ رنگ ها را با توجه به این چرخه انتخاب کنید تا هارمونی در فضای باغ برقرار شود؛ در ضمن، یادتان باشد نباید در انتخاب رنگ ها زیاده روی کنید!

 

در نورپردازی باغ دقت کنید!

نورپردازی باغ اهمیت زیادی دارد و باید به صورت درست و اصول صورت بگیرد. برای نورپردازی باغ، از طراح مجرب کمک بگیرید.

 

 طراحی باغ مدرن

در دهۀ بیستم، سبک جدیدی از طراحی باغ ظهور کرد و باغ مدرن را رقم زد. باغ مدرن درست مثل دکوراسیون مدرن و مینیمال، بسیار ساده و دلنشین است؛ در واقع، باغ مدرن به عنوان جایی برای استراحت کردن و حتی زندگی کردن تلقی می شود، نه صرفاً جایی برای گذراندن وقت در خارج از خانه. طراحی باغ مُدرن نیز مانند هر سبک دیگری اصول مختص به خودش را دارد که در ادامه، به بررسی آن ها خواهیم پرداخت.

 

 

نکات کلیدی طراحی باغ مدرن

•    در انتخاب رنگ و بافت برای باغ مدرن، زیاده روی نکنید؛ در واقع، تکرار رنگ ها و بافت ها است که به باغ مدرن زیبایی می بخشد، نه تنوع آن ها!
•    در طراحی باغ مدرن، نقطۀ کانونی را از یاد نبرید!
•    در باغ مدرن، از مواد طبیعی و محلی استفاده می شود و برای آراستن آن نیز می توان از انواع گل و گیاهان محلی استفاده کرد.
•    اگر می خواهید برای باغ مدرنتان مبلمان تهیه کنید، به سراغ رنگ های خنثی و مدل های ساده بروید، درست مثل زمانی که می خواهید دکوراسیون مدرن را برای منزلتان طراحی کنید.
•    در باغ مدرن نیز مانند دکوراسیون مدرن، مرزها کاملاً مشخص اند و همه چیز مرتب و منظم به نظر می رسد.
•    همان طور که گفتیم، باغ مُدرن جایی با امکانات است و می توانید در آن زندگی کنید. این باغ از قسمت های مختلف، مانند جای بازی، جای استراحت، جای غذاخوری و غیره، تشکیل می شود.
•    اگر دوست داشته باشید، می توانید برای طراحی باغ مدرن از آبنما نیز استفاده کنید.
•    در طراحی باغ مدرن معمولاً از گل و گیاهانی استفاده می شود که نیاز چندانی به مراقبت و رسیدگی ندارند، چرا که باغ مدرن مختص به استراحت و لذت بردن است، نه کار کردن!
 
 
 
 
طراحی باغ ایرانی

باغ ایرانی از قدیمی‌ ترین باغ ها به شمار می رود و هزاران سال قدمت دارد. دورتادور باغ ایرانی حصار کشیده شده است و در دل آن، اجزایی مانند جوی آب، استخر، درخت میوه و انواع گل و گیاه وجود دارد. معماری باغ ایرانی، هم در دوران اسلام رایج بوده و هم در دوران پیش از آن. این باغ بهشت گون به دیگر کشورها نیز راه پیدا کرد و می توانیم نمونه های باغ ایرانی را در برخی کشورهای دیگر نیز مشاهده کنیم.

 

اصول مهم طراحی باغ ایرانی

•    شکل کلی باغ ایرانی مستطیل است.
•    باغ ایرانی به وسیلۀ جوی آب به چهار قسمت تقسیم می شود و هر قسمت یک مربع است.
•    در باغ ایرانی، باغ میوه وجود دارد.
•    از میان باغ ایرانی، جوی آب می گذرد و آن را خنک می کند.
•    فرش ایرانی با الهام از باغ ایرانی طراحی شده است.
•    در مرکز باغ ایرانی استخری پر از آب قرار دارد و جوی ها به آن منتهی می شوند.
•    در باغ ایرانی، کاخ نیز وجود دارد.

 

طراحی باغ صخره ای

شرق آسیا، خاستگاه بسیاری از هنرهاست؛ هنرهایی که زمینه ساز پیدایش برخی سبک های جدید شدند و به دیگر کشورها و حتی قاره ها نیز راه پیدا کردند. باغ صخره ای نیز ریشه در ژاپن دارد که راهش را به سوی دیگر کشورها نیز گشوده است. باغ صخره ای از باغ های بسیار دلنشین و زیباست و نیاز چندانی به نگهداری ندارد. از میان باغ صخره ای، جوی آبی می گذرد که هوا را خنک و مطبوع می سازد؛ همچنین، از برخورد این آب با صخره های باغ، صدای دلنشینی در فضا می پیچد و همواره این موسیقی در فضا جریان دارد.  باغ صخره ای در بهار و تابستان، هنگام جوانه زدن و روییدن گل ها، جلوۀ شگفت انگیزی دارد.

 

اصول مهم طراحی باغ صخره ای

•    در دل باغ های صخره ای و در کنار صخره ها، گل های رنگارنگی روییده است. این گل ها زینت بخش فضای باغ هستند.
•    برای تزیین باغ صخره ای، می توانید آبنما نیز در آن قرار دهید.
•    در باغ صخره ای، می توانید از سنگ های محلی نیز استفاده کنید.
•    در باغ صخره ای، جوی آب روان است.
•    باغ های صخره ای ژاپنی، طراحی مینیمال دارند و در طراحی نقطۀ کانونی شان نیز از سنگ استفاده می شود. 
طراحی لند اسکیپ فضای سبز مسکونی

زندگی شهری و شهرنشینی، انسان را از طبیعت سرسبز به دور داشته است؛ اما انسان همواره از سرسبزی لذت می برد و به هر طریقی دوست دارد آن را در کنار خود داشته باشد؛ چه به شکل گل و گیاهان خانگی و چه به شکل لنداسکیپ فضای مسکونی! فضای سبز مسکونی باعث می شود شما هر بار از پنجره به بیرون نگاه کنید یا اینکه از خانه بیرون بیایید، چشمتان به سرسبزی بیفتد و لذت ببرید.

 

نکاتی برای طراحی لند اسکیپ فضای سبز مسکونی

لنداسکیپ فضای سبز مسکونی به خودی خود شکل نمی گیرد و برای ساختن آن باید اصول مشخصی را بدانید و به آن ها عمل کنید. لنداسکیپی که براساس اصول طراحی شکل بگیرد، بسیار دلنشین و زیبا خواهد بود و هر بار از تماشای آن لذت خواهید برد. در ادامه، مهم ترین نکات و اصول مربوط به طراحی لنداسکیپ را برایتان خواهیم گفت.

 

•  رعایت قانون مرز مشخص

قانون مرز مشخص را از یاد نبرید! رعایت قانون مرز مشخص باعث می شود که فضای سبز، مرز داشته باشد و در نتیجه، امنیت برقرار خواهد شد. اگر اندازۀ خط عمودی فضا، یک سوم خط افقی باشد، این آرامش مضاعف خواهد شد. رعایت این مرز مشخص، علاوه بر برقراری آرامش، به زیبایی فضا نیز خواهد افزود.

 

•  دنبال کردن خط سازمان دهنده

خط فرضی سازمان دهنده را دنبال کنید تا بتوانید فضا را به طور مرتب، طراحی و سازماندهی کنید.

 

•  استفاده از تناسبات طلایی برای تعیین نسبت های صحیح

برقراری نسبت های صحیح با استفاده از تناسب طلایی امکان پذیر است. رعایت نسبت طلایی (Golden Ratio)، فضایی متناسب و منظم را خلق خواهد کرد؛ در واقع، نسبت طلایی همان مستطیل طلایی (Rectangle Ratio) است. هنگام طراحی قسمت های مختلف لنداسکیپ، حتماً این تناسب طلایی را در ذهن داشته باشید.

 

•  الهام گرفتن از توماس دی. چرچ (Thomas D. Church) در طراحی پله ها

توماس دی. چرچ، از مطرح ترین معماران منظره و همچنین از پیشگامان طراحی لنداسکیپ به شمار می رود. چرچ مبدع نوعی سبک، به نام سبک کالیفرنیایی، است. برای طراحی پله ها، از قانون چرچ پیروی کنید: دو برابر اندازۀ خیز پله به علاوۀ اندازۀ کف پله، باید برابر 26 اینچ باشد؛ یعنی اگر خیز پله 5 اینچ باشد، کف پله باید 16 اینچ باشد.

 

 •  توجه زیاد به اندازه عناصر در طراحی لنداسکیپ

هنگام طراحی لنداسکیپ، اندازۀ عناصر را در نظر داشته باشید. بین اندازۀ تک تک عناصر باید تناسب برقرار باشد.

 

•  ابتدا گیاهان سایز بزرگرا  بکارید سپس سراغ گیاهان کوچک تر بروید!

وقتی نوبت به کاشت درختان و گیاهان می رسد، همیشه ابتدا به سراغ کاشت درختان و گیاهان بزرگ تر بروید و به ترتیب پیش بروید تا به کوچک ترین عناصر، یعنی چمن و گل برسید. این کار باعث می شود طراحی فضا را با تسلط بیشتری انجام دهید.

 

•    تکرار عناصر در طراحی

در طراحی لنداسکیپ، تکرار اهمیت زیادی دارد. سعی کنید به جای اینکه عناصر متنوع و متعدد را انتخاب کنید، آن ها را با رعایت توازن و قاعده تکرار کنید. این کار جذابیت خاصی به لنداسکیپ شما خواهد بخشید.