طراحی لابی کوچک | طراحی لابی مدرن آپارتمان در تهران

طراحی لابی کوچک

معنای لغت لابی: سرسرای بزرگ ورودی ، تالار ورودی هتل و مهمان خانه در فرهنگ فارسی معین است . البته در همه خانه ها مکانی بعنوان لابی ندارند و بیشتر لابی های بزرگ مختص برج ها و ساختمان های بزرگ هستند. برای طراحی دکوراسیون لابی روش های متفاوتی وجود دارد. می توانید با توجه به محیط خود و اندازه آن ایده های مختلفی را برای دیزاین آن پیاده سازی کنید. اما با توجه به اینکه اغلب فضای کمتری دارند از سبک های مدرن برای طراحی لابی کوچک استفاده می کنند. در ادامه ایده ها و نکاتی را ذکر کرده ایم که می تواند برای شما کارساز باشد.

طراحی داخلی لابی آپارتمان مسکونی یا اداری

لابی ساختمان از دو قسمت اصلی تشکیل شده است:
  • طراحی لابی نگهبانی 
  • طراحی لابی  نشیمن

قسمت نگهبانی لابی

از آنجا كه تعداد ساكنان در برج ها و مجتمع های این چنینی زیاد است و در پی آن رفت وآمدها نیز بسیار است، به منظور حفظ امنیت ساكنان، نگهبانی شبانه روزی استخدام می كنند كه در قسمت لابی مستقر می شود و عبور و مرور افراد را كنترل می كند.

اجزای نگهبانی لابی

یك پیشخوان با میز و صندلی و نیز امكانات مخابراتی برای برقراری ارتباط با تك تك واحدهای ساختمان است.
 
 
طراحی لابی ساختمان
 
 
اجزای نگهبانی لابی
 

قسمت نشیمن لابی

محیطی از لابی است كه با قرار دادن تركیبی از مبل یا صندلی و میز،شبیه اتاق نشیمن، به نشستن افراد اختصاص می یابد.
در واقع طبق قوانین اصلی سیستم برج ها و مجتمع ها، فرد وارد شده تحت عنوان مهمان و یا مراجعه كننده، ابتدا باید پس از ذكر نام خود و نام ساكن به نگهبان، اندك زمانی را در لابی منتظر بماند و سپس در صورت صدور اجازه توسط ساكن ، به سوی واحد موردنظر روانه شود و یا حتی گاهی برخی از ملاقات های كوتاه مدت افراد غریبه و فرد ساكن در محیط نشیمن لابی و یا فضایی كه برای این منظور در نظر گرفته شده است، انجام می گیرد كه البته این موارد با همین جزییات و به صورت دقیق در اغلب برج ها و مجتمع های مسكونی موجود رعایت نمی شود و در هریك با توجه به شرایط موجود به گونه ای خاص و با توجه به قوانین تنظیم شده توسط هیأت مدیره و مدیر ساختمان رفتار می شود. 
 


 

عکس لابی ساختمان مسکونی

 
ولی آنچه كه مسلم است نیاز به وجود لوازم دكوراسیونی برای مقاصد فوق و همچنین بهره مندی فضا از شرایط ساختاری اصولی و ظاهری مطلوب است. در صورتی كه موارد یاد شده با توجه به اصول دكوراسیونی و رعایت نكات اساسی در این راستا صورت گیرد.
  • هم به لحاظ اقتصادی برای اهالی ساختمان به صرفه خواهد بود. 
  • و هم به فضایی زیبا و دلپذیر منجر می شود.
 همواره اولین مسئله ای كه در بررسی ساختاری یك فضا باید مورد توجه قرار گیرد پوشش های محیط شامل كف و دیوارها است.

 

طراحی لابی ساختمان مسکونی
 
 
نكته ۱:
در این فضاها حتی با توجه به وسعت زیاد بهتر است ازسنگ های تیره رنگ مانند گرانیت مشكی استفاده نشود. 
زیرا ردپای افراد و خاك و غبارات موجود در هوا همواره لكه هایی را بر روی سطح سنگ ایجاد می كند و ظاهری نازیبا و كثیف پدید می آید.
 
 

  سنگ گرانیت مشکی          سنگ گرانیت مشکی

 

 نكته ۲: 

در این فضاها ( لابی و فضاهای كناری آن) ازكفپوش های منسوج مانند فرش های ماشینی ، گلیم ، گبه و مانند اینها استفاده نكنید. مگر آن كه كفپوش موردنظر در قسمت نشیمن و در زیر لوازم دكوراسیونی موجود واقع شده باشد و سنگینی وسایل مانع تغییر مكان و لیز خوردن آن شود .
 


 

دیزاین لابی آپارتمان مسکونی

 
نكته ۳:
وجود پادری برای تمیز كردن كف كفش ها پیش از ورود به لابی و یا در مقابل در ورودی آن ضروری است
 
 

طراحی دیوارهای لابی 

بهترین پوشش برای دیوارهای این فضا نیز رابطه مستقیمی با وسعت محیط و موقعیت دیوارها دارد. در صورتی كه فضای اختصاص یافته به لابی بزرگ است و احتمال برخورد لوازم به هنگام حمل وجود ندارد، می توان دیوارها را با رنگ روغنی و یا کاغذ دیواری قابل شستشو پوشش داد . 
 
رنگ های مورد استفاده در طراحی لابیکاغذ دیواری   کاغذ دیواری
 


در چنین شرایطی كاربرد دیوارپوش های چوبی و یا نصب آینه و یا حتی سیمان، آجر و سنگ  تیشه ای به عنوان پوشش یك و یا دو دیوار نیز تنوعی زیبا را در محیط ایجاد می كند. در میان آنها، آینه علاوه بر ایجاد زیبایی ظاهری، وسعت و نور موجود در محیط را افزایش می دهد.
 


دیوارپوش های مورد استفاده در دکوراسیون لابی   لابي ساختمان
 


 


 

نكته ۴:

اگر لابی به قدری كوچك باشد كه فضای كافی برای مانور لوازم و اثاثیه ساكنان چندان وجود نداشته و حتی لوازم دكوراسیونی مربوط به این محیط نیز به یك میز و چند صندلی محدود شده باشد، بهتر است دیوارهای محیط را با سنگ پوشاند. به این ترتیب از احتمال آسیب دیدگی دیوارها كاسته می شود.
 


 


لابي ساختمان
 


نوع رنگ برای دیوارها نیز باید با توجه به وسعت فضا، نور موجود و همچنین لوازم دكوراسیونی به كار رفته، انتخاب شود.
 

طراحی لابی مدرن ساختمان مسکونی

طراحی لابی مدرنلابي ساختمان
 


 


لوازم دكوراسیون لابی کوچک و مدرن

همان طور كه در بالا اشاره شد، لابی دارای دو قسمت اصلی است كه هر یك لوازم دكوراسیونی خاص خود را نیاز دارد. البته نوع لوازم دكوراسیونی انتخابی ، رابطه مستقیمی با وسعت، پلان و موقعیت فضا و همچنین كاربرد آن دارد.
 


طراحی لابی کوچک
 


 


در برخی از لابی ها محیط نشیمن برای قرار دادن نیم ست مبلمان ( یك كاناپه و دو مبل تكی و میز) و یا تركیب دوكاناپه دو نفره مناسب است. ولی در برخی دیگر امكان جای دادن یك كاناپه و یك میز و یا حتی تنها چند صندلی و یا مبل كوچك وجود دارد.
 
 
طراحی لابی کوچک و مدرن
 


 


یكی از مهم ترین خصیصه هایی كه لوازم دكوراسیونی موجود در قسمت نشیمن لابی باید دارا باشند، استحكام و مقاومت آنها است؛ زیرا این لوازم دكوراسیونی نسبت به لوازم و وسایل كاربردی در خانه موارد مصرف بیشتری دارد و افراد مختلفی با فرهنگ ها و گروه های سنی گوناگون از آنها استفاده می كنند، لذا احتمال صدمه دیدن آنها به همین ترتیب افزایش می یابد. در ضمن تعویض هرچند وقت یك بار وسایل با توجه به ایجاد بار مالی برای ساكنان میسر نیست.
 
امروزه با توجه به رایج شدن مبلمان فلزی ، تركیب فلز ، پارچه و یا حتی تلفیقی از چوب ، فلز و پارچه برای این محیط ها انتخاب مناسبی است زیرا فلز در هیچ شرایطی مورد صدمه ساختاری قرار نمی گیرد و تنها با یك پوشش جدید از رنگ ، نمایی تازه و متفاوت می یابد ؛ در نتیجه هم تغییر نمای ظاهری آن به راحتی و با كمترین هزینه صورت می گیرد و هم از استحكام كافی برخوردار است.
 
( البته به طور كلی انتخاب این لوازم ، پس از در نظر گرفتن موضوع مقاومت، سلیقه ای است ) .
 


لابي ساختمان
 


 


پارچه مورد استفاده برای این لوازم دكوراسیونی نیز باید قابل شست و شو باشد ؛ زیرا به جهت استفاده مكرر افراد مختلف ، بسیار در معرض كثیف و لكه دار شدن قرار دارد.
 
 
 
نكته ۵:
در صورت امكان از پارچه هایی با رنگ های خیلی روشن برای این منظور استفاده نكنید. البته این روزها چرم های مصنوعی در انواع و اقسام رنگ ها به بازار آمده اند كه با هر سلیقه و دكوراسیونی هماهنگ است و به جهت ضد آب بودن و تمیز شدن به سرعت و راحتی، كاربرد رنگ های روشن آنها نیز مشكل ساز نخواهد بود. رعایت موضوع قابل شست و شو بودن و دوام پارچه در هنگام انتخاب پرده برای پنجره های لابی نیز ضروری است .
 


طراحی لابی در تهران
 


در لابی با توجه به موقعیت مكان در كنار لوازم دكوراسیونی مورد نیاز از لوازم تزیینی- دكوراسیونی دیگری مانند انواع تابلو، دیواركوب  و سایر عناصر تزیینی نیز میتوان استفاده كرد.
 


 


لابي ساختمان
 


 

 

نورپردازی لابی متناسب با دکوراسیون لابی

لابی نیز مانند هر فضای دیگری با وجود یك نورپردازی خوب ، صرفنظر از موضوع روشنایی ، جلوه ای متفاوت و زیبا می یابد. برای نورپردازی این محیط با توجه به كاربردهای مختلف ، حداقل به دو نوع  نورپردازی نیاز است.

انواع نورپردازی لابی

  • نورپردازی وظیفه ای فضای نشیمن و پیشخوان
  •  نورپردازی دكوراسیونی
 


نورپردازی لابی
 
 
نورپردازی لابی
 
 
برای نورپردازی فضای نشیمن لابی می توان از :
 
لوسترهای آویز یا سقفی، هالوژن های توكار، چراغ های دیواركوب، آباژور و یا انواع چراغ های رومیزی و یا پایه بلند ایستاده، استفاده كرد. 
 


 
نورپردازی لابی بزرگ
 
 

لابي ساختمان

 


در شرایطی كه دیواركوب ها و یا لوازم تزیینی دیگری در محیط وجود داشته باشد، نورپردازی آنها جلوه ای متفاوت را پدید می آورد.
 


 

لابي ساختمان

 


 

نكته ۶:

اگر فضای لابی، راهروها و یا مكان های موجود تا آسانسور، به هنگام روز از نور كافی بهره مند باشند، كاربرد گیاهان طبیعی، روحی تازه به محیط می بخشد ولی در غیر این صورت گل ها و گیاهان مصنوعی نیز جایگزین خوبی محسوب می شوند.
 
 
لابي ساختمان

تالیف : شبنماکبریان  

مرکز آموزش تخصصی دکوراسیون کلس، علاوه بر آموزش طراحی دکوراسیون، دوره های مختلفی از جمله آموزش نورپردازی در معماری و آموزش تخصصی تری دی مکس را نیز بر گزار می کند. جهت ثبت نام و اطلاع از شرایط کلاس با کارشناسان دکوراسیون کلس در ارتباط باشید.
 
22587587  -  22580505